V pondělí 8. dubna se konala v pražském kině Atlas na Florenci konference „Právně je to OK!“, která se zabývala výrobou obsahu, jeho produkcí a autorskými právy.
Jak to začalo víme všichni. Na trhu se objevil agregátor tištěných i digitálních článků Agenda, který na papíře převyprávěl obsahy článků (nebo celé články) bez toho, aby se ptal autorů, zda smí jejich práci použít. Později se ukázalo, že měl za úkol rozproudit diskusi na téma autorského práva a přebírání článků v místních médiích. Je to tak. Někde se cituje (z mých minulých zaměstnavatelů například E15), někde se mrkne na externistu (třeba studenta žurnalistiky) a poručí se mu, ať ten článek přepíše vlastními slovy (například Týden).
57% lidí není v současnosti ochotno platit za žádný audiovizuální obsah na internetu. 65% za žádný zpravodajský obsah.
Štěpán Kotrba z Britských listů začal svou prezentaci tím, že novinářem dnes může být každý. To je něco, co mohu ze svých vlastních slov potvrdit. Jsem mechanik elektrotechnik s maturitou, přesto jsem prošel redakcí Aha! (tisk), Profitu (web/tisk), Týdne (web), E15.cz (web) a dnes dělám social media editora (Facebook, Twitter) na Radiožurnálu.
Kotrba pak zmínil připravovaný jednotný autorský zákon EU. Podle něj média nemají tvořit umělecká díla, ale popisovat realitu. „Dávat si copyright na učebnice do první třídy je zvěrstvo, to je zločin proti lidskosti,“ řekl Kotrba a zmínil (minimálně pro mně neznámou) perličku, že když vypovíte smlouvu s ČTK, tak musíte všechny jejich zprávy z vašeho serveru smazat. Jinými slovy nekupujete si zprávy, ale jakousi licenci. Kotrba se opřel i do zahraničních agentur: „Reuters se nestydí dát foťák a laptop demonstrujícím a ti pak tvoří zprávy z první linie.“ Na závěr pak Kotrba zmínil myšlenku, která v současnosti pálí nejednoho kolegu z médií: „Stále více podnikatelů si myslí, že dělat média je dobrý byznys, ale novinářům platí stále méně peněz.“
Na českém internetu dominuje v převzatém obsahu ze zahraničí hlavně agentura Reuters a veřejnoprávní BBC.
Největší nešvary v oblasti publikování zpráv vyjmenovával jeden z organizátorů konference Ondřej Aust (Mediar.cz). Místo otevření tiskovky některé redakce neomylně vyberou ty věty, které použila konkurence, někdy naleznete i věci, které v původní tiskové zprávě nebyly. Nedůsledně se cituje. Při citaci agentur by mělo být pravidlem přebírat zhruba dva odstavce. Běžně se přebírají kompletní texty (mohu potvrdit). Některá média vyžadují po mluvčích institucí tutéž citaci a ve článku zdůrazní, že mluvčí to sdělil i přímo jim. Některé internetové servery přepisují z tištěných konkurenčních plátků, čím rychleji, tím lépe. Některá média články opisují ze zahraničí a novinářská invence spočívá především v překladu. Velké servery neuvádí hypertextové odkazy, podle Austa to může souviset s velkým objemem přebíraných zpráv. Běžné je přebírání videí z Youtube, vložení loga a nahrání na vlastní web, pokud jsou obaleny reklamou, mají z ní servery navíc zisky (za to autor nedostane ani halíř). Tato činnost je vysloveně protiprávní, ale běžná. Nedávno toto téma řešil Daniel Dočekal na Lupě.
„Mluvit o tom, že vše na webu má být zadarmo a pak kritizovat média za to, že nevyšlou vlastní reportéry do zahraničí pro sledování událostí okolo arabského jara, jde proti sobě,“ rýpnul si v následné panelové diskusi do Štěpána Kotrby Vladan Rámiš, předseda samoregulační komise SPIR a právník, který pracuje pro společnost MAFRA. „Pokud jste vlastníky originálního obsahu, tak si ho braňte. Klidně u soudu,“ apelovala Kateřina Hrubešová, výkonná ředitelka SPIR a připustila, že v celé této diskusi jde především o peníze za tento obsah.
Pokud chcete informace z konference najít na Twitteru, hledejte hashtag #PRAVNEOK nebo #pravnejetook, případně #agenda. Oficiálními organizátory akce byla společnost Mediář.cz, SanomaMedia a Prchal, Aust, Shorf a partneří. Všechny místní citace jsou přibližné, jak jsem je stihl zaznamenat.
Napsat komentář