Když jsme nedávno s kolegy z odboru Nových médií diskutovali o tom, zda nerozšířit naši aktivitu i na sociální síť SoundCloud, nebyl jsem si správností tohoto kroku vůbec jistý.
Český rozhlas totiž využívá vlastního audio archívu. Ten má své klady, ale i své zápory. Než se v něm příspěvek objeví, chvíli trvá a především jsou v něm zvuky rozsekávány po hodině nebo případně desítky minut trvajících úsecích pořadů. Po dvou týdnech koketování se SoundCloudem, sociální sítí pro zvuky se tak ukazuje, že jeho existence (účtu Radiožurnálu) má smysl i v Českém rozhlase a na Radiožurnálu obzvlášť.
Sociální síť pro zvuky? Je sice pravda, že 90% všech informací vnímají lidé očima, ale 3048 přehrání za 14 dní (z toho 2478 dnes – údaj k 17:45) dává tušit, že poptávka po zvuku na internetu je. A to i v případě, že se nejedná o hudbu, ale třeba jen o vyjádření politiků k aktuální situaci. SoundCloud se tak zatím z mého pohledu profiluje jako ideální doplněk k Facebooku a Twitteru, protože obě sítě umějí zobrazit náhled (fotografii a popisek) zvuku a z Facebooku si lze zvuk pustit přímo.
Občas zazní názor (naposled jej před časem vyslovil například Miloš Čermák), že by se veřejnoprávní média neměla na sociálních sítích vyskytovat. Že Český rozhlas a Česká televize nemají souznít se sociálními sítěmi, ale existovat pyšně vedle nich. S tím nemohu souhlasit. Historie již mnohokrát ukázala, že pokud se některá ze služeb nebo firem nepřizpůsobí změnám, zhyne. Kdo by v roce 2000 čekal, že po 131 letech padne v roce 2012 společnost Kodak (zabil jej vlastní vynález, digitální fotoaparát)?
Ostatně minulý týden například Ústavní soud v Rakousku zrušil rozhodnutí, které zakazovalo rakouské státní televizní a rozhlasové společnosti ORF provozovat facebookové stránky. Já věřím tomu, že když veřejnoprávní médium bude správně komunikovat na sociálních sítí, může to vést k posílení oboustranného vztahu posluchač-médium, k lepšímu obsahu vysílání i ke zvýšení poslechovosti.
P.S. Videa z vysoké školy Unicorn College zaznamenávají úspěch v návštěvnosti. S reakcemi na obsah už je to horší. Zatím jsem neviděl pochvalnou. Ale každopádně za citaci děkuji serveru Mediář.cz.
Napsat komentář