I když to byl pracovně poměrně chudý týden, cítím se utahán. Cena za sychravý podzim? Možná. Na náladě mi ale nepřidávají současné kroky Facebooku, které považuji za mimořádně hloupé.
Sám mám funkci skrýt svůj profil zapnutou. Nemám zájem na tom, aby si opravdu každý člověk mohl vyhledat můj profil (mohou tak učinit přátelé přátel, ale proč být odhalený jako nerv vůči všem?). Kromě extrémního stalkingu (ale i takový na první pohled nepravděpodobný až filmový případ v mém okolí znám), kdy například bývalou manželku s dvěma dětmi hledal po návratu z vězení exmanžel) je to funkce, která vám pomůže se skrýt třeba před HR oddělením firmy, když hledáte práci (sedí na vašem HR osvícenci, kteří chápou rozdíl mezi umotáním si jointa a práci s injekční stříkačkou?, máte netradiční záliby?, bojíte se prozradit všem lidem na světě vlastní sexuální orientaci nebo chutě?).
Samozřejmě tu existují cesty, jak zrušení funkce utlumit. Nastavit všechny své příspěvky (i zpětně) viditelné jen pro přátele. Zřejmě se přesně tak zařídím. Jenže to bude mít nemalý dopad na všechno, co jsem kdy postoval do internetových diskusí nebo na svůj blog. Každý obrázek či link, který byl dosud viditelný všem, totiž změní své soukromí na „Přátelé“. A pro všechny weby tak přestane existovat. Je to řešení rychlé, extrémní a nevratné. Ano, samozřejmě, že této situaci šlo předejít tím, že bude uživatel velmi důsledně používat práci se skupinami a u každého příspěvku bude omezovat soukromí na skupiny. Nevinný obrázek viditelný všem, soukromé věci hardcore přátelům, rodinné věci okruhu rodiny…
Ruku na srdce. Kolik lidí ve svém okolí takto funguje? Neznám jednoho jediného. Je jedno, že se o důležitosti soukromí mluví na každém rohu. Ty možnosti FB nabízí. Nabízí je dlouho. Jenže já se nikdy nedostal ani k té první části, kdy si musíte své přátele rozdělit do několika skupin dle míry soukromí, kterou jim chcete poskytnout. Přiznávám, jsem líný. Ale při představě, že pak u každého sdílení nebo postování příspěvku musím ještě myslet na to, které skupině jej zpřístupním, se mi zavařuje mozek.
A jak odůvodnil FB svůj krok? Možnosti skrýt svůj profil před vyhledáním prý využilo jen několik procent uživatelů Facebooku. Tomu se opravdu nedivím. Předpokládám, že většina (víc jak 50%) českých uživatelů ani netuší, že tu podobná funkce kdy byla. Jak proti FB bojovat? Tak jak jsem učinil. Zanadávat si na blogu a přijmout zrušení funkce jako fakt. To je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Novodobý způsob monarchie, kdy na modrém trůně sedí písmenko „f“…
Napsat komentář