Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Na Facebooku věnujte úvodní cover fotografii dostatečnou pozornost

Co to je na Facebooku cover photo, asi tak nějak tuší každý. Jen dodám, že v češtině se pro tuto fotografii vžil název úvodní fotografie a právě o ní bude řeč. Jistou dávku péče si totiž zaslouží.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších fotek, které na svém profilu máte, protože je zpravidla tím prvním, co vaši návštěvníci uvidí. Pokud spravujete nějakou firemní stránku, jistě stojí za to věnovat jí dostatečnou péči. Důvod? Povedená fotografie umí ovlivnit návštěvníky/zákazníky Vaší stránky nebo je pobídnout k tomu, aby se stali fanoušky. A to je na sociálních sítích důležité.

Letos v březnu Facebook poměrně značně uvolnil původně platná a zbytečně přísná omezení pro úvodní fotografie. Dříve na ně zakazoval psát kontaktní údaje (mail, adresu, telefon, odkaz na web), vyzývat ke sdílení nebo lajkování, oznamovat informace o cenách, slevách a platilo pravidlo, že text na fotce nesmí přesahovat více než 20% plochy fotografie. Aktuálně většinu omezení zrušil a platí pouze to s plochou textu.

cover_company7

Pravidlo 20 procent textu
Je třeba zmínit fakt, že výpočet oněch 20% textu v obrázku není zrovna nejpřímočařejší, ale řídí se jistými pravidly. Při výpočtu Facebook virtuálně rozdělí obrázek na 5×5 částí a měří, do kolika z nich text zasahuje. Pokud je to do pěti a méně, obrázek schválí. Dost jasně to vysvětluje článek na serveru Tyinternety.cz. Ke kontrole tohoto pravidla lze navíc využít online aplikaci společnosti Paavo, kterou najdete na adrese http://coverphoto.paavo.ch/.

Co s úvodní fotkou?
Do fotky tedy smíte přidat jisté množství textu. Vyzvěte fanoušky „Dejte nám like!“ nebo třeba „Navštivte náš web“. V případě uveřejnění webové adresy se samozřejmě nejedná o aktivní odkaz a tak se snažte o to, mít odkaz co nejkratší a snadno zapamatovatelný. Použití zkracovače adres typu goo.gl nebo bit.ly sice řeší délku odkazu, nicméně rozhodně ne jeho snadnou zapamatovatelnost. Stojí za to proto zvážit, zda pro tyto účely nekoupit třeba nějakou pěknou a krátkou doménu.

cover_company2

Máte zajímavé fotografie, aplikace nebo události? Upozorněte na ně! Prvním krokem může být přeskládání záložek. Podle některých veřejně přístupných heat map jsou první dvě lidem více na očích, než ty další vpravo. Podle jiných ale méně zaujmou obě záložky na kraji a zrak poutají ty dvě uprostřed. Obecný návod je tedy věří ošemetnou. Co ale fungovat bude je velká šipka namířená na záložku pod úvodní fotografií. Poměrně vtipně vyřešené to měla svého času společnost ShortStack (viz obrázek dole).

company_cover1

Nezapomínejte ale na to, že všeho příliš škodí a přehršel informací povede k tomu, že se váš návštěvník může v tom zmatku ztratit. Poraďte se s grafikem, využijte jeho grafické cítění a nebojte se použít jednoduchou cover fotku s výrazným grafickým provedením. Pokud grafik nemá příliš zkušeností se sociálními sítěmi, nenechte se uchlácholit, že text je podle grafického editoru na 20 procentech plochy a zkontrolujte si to raději ve výše zmíněné online aplikaci.

Dvě je víc než jedna a pět víc než dvě
I na sociálních sítích se vyplatí znát základní kupecké počty. Samozřejmě, že v jednu chvíli nedokážete zobrazit více než jednu úvodní fotografii, ale proč troškařit s jedinou fotkou?
Designů úvodní fotky můžete mít v zásobě přece několik.

Probíhá u vás právě velká akce, slevy nebo chystáte novou verzi produktu? Buďte připraveni. Nic vám taky nebrání měnit a střídat úvodní fotografii třeba jednou denně. Pokud si připravíte celý balíček úvodních fotek, můžete mít jednu z nich zaměřenou na zobrazení kontaktních informací, jinou na prodej nejaktuálnější novinky nebo další hravý design na víkend. Nabízíte rozličné produkty? Vyberte několik zásadních a průběžně je střídejte.

Poměrně pozitivně může být vnímáno i zapojení vaší firemní facebookové stránky do některé z celosvětových akcí jakou je například Den země nebo podpora nejrůznějších (i lokálních) charitativních projektů. Dáváte tím veřejně najevo, že vaše firma není zkostnatělá instituce, ale živá věc, se kterou se lidé snadněji ztotožní!

Zkrátka i když spontánnost a emoce patří k často skloňovaným slovům v diskusích o sociálních sítích, i na Facebooku platí, že některé věci je naopak vhodné řešit po důkladné rozvaze. Pro inspiraci nakonec přikládám odkaz na galerii těch nejzajímavějších úvodních fotek ze soukromých i podnikových profilů: http://goo.gl/MZCCu.

Update:  Jenda Perla upozornil, že zpravidla leze na vaše příspěvky více jak 90% lidí skrze vlastní newsfeed a cover fotografie tedy nemá zas tak zásadní význam, jaký ji v textu přisuzuji. Karel Rujzl jej doplnil, že to ale neplatí v případě, kdy vám běží akviziční kampaň na fanoušky. Tehdy je úvodní fotografie k upoutání návštěvníka a jeho konverzi na fanouška důležitá.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Středa, 19. června 2013, 11:28

Publikováno v (Social) media


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *