První odstavec sice věnuji své lenosti, ale všechny ty další se věnují dronům a tomu, proč je již brzo zřejmě čeká regulace či zákaz.
Jsem lenoch. Už dva týdny si říkám, že ve volnu dokončím opravu svého přenosného LED osvětlení. V plánu je mít sadu pásků, které jsou namotány to tvaru válce a fungují tak jako barevné žárovky. Jen je třeba přepájet kontakty, aby to šlo spojovat a rozpojovat dle libosti. Technicky je to práce na 2 hodiny, když se budete flákat. Jenže jsem lenoch. A tak jsem sice měl dva dny volna, ale kolem oběda jsem vždy vyrazil na pravidelnou procházku (10k kroků denně) a pak jsem pařil hry. Na jednom monitoru DOTA2 a na druhém Candy Crush. Není čas, ztrácet čas, že? :)
Jako každé dítě, i já miluju hračky. Už nějakou dobu zvažuji i zakoupení drona, se kterým bych mohl létat a fotit či točit věci. Jenže než se rozhoupu, bude z toho ilegální zábava. Důvod? Pokud bych chtěl fotit na zakázku, potřeboval bych pilotní průkaz již dnes. Když si budete létat na vesnici na poli, asi vám to projde i bez toho. Jenže na poli toho zajímavého tolik není, že? Drony jsou prostě něco jako bitcoin. Nikdo neví co s tím. Tu a tam to některý stát povolí, tu a tam zakáže. Zatím se ovšem nikomu nechce do nějaké jasné regulace. U dronů se ale již brzo nějakého plošného zákazu dočkat jednoduše musíme.
To není přání, to je konstatování. Asi žádná současná a dostupná technologie totiž není větším teroristickým rizikem. A to nemluvím o těch větších dronech, které americká armáda používá k bombardování. Mluvím o klasických malých dronech. Ony totiž nemusí nést fotoaparát, ale třeba malou bombu. I když má většina z nich omezený dosah řízení kolem 300-1000 metrů a zatím unesou sotva několik stovek gramů zátěže (v diskusích jsem našel, že Phantom 2 unese 600-700 gramů), do budoucna je to vážná hrozba.
Ano, jsem člověk, co sýčkuje pravidelně a rád. Jenže už i ve světě se začínají objevovat názory, že dalším WTC může být dron s bombou na vhodně vybraném místě. Nedávno o tom promluvil i prezident UEFA Michel Platini, který před drony varoval. A o drony se začíná zajímat i Francie. Tuto jadernou mocnost totiž znepokojuje fakt, že kolem jejich minimálně sedmi jaderných elektráren přeletěl mezi 5.-20. říjnem nějaký dron. A nikdo neví, čí dron to byl.
Co dokáže bomba o síle 500 gramů TNT vidíte na obrázku níže. Jedná se o loňský výbuch ve Volgogradu. Bomba zde explodovala v autobuse (což se nedá srovnávat s výbuchem v otevřeném prostoru, ale pro představu je to snad dostatečně ilustrační foto). Samozřejmě nemusíme myslet hned na teroristický útok. Ostatně provést by se takto dala i nájemná vražda určitého člověka. Osobně si myslím, že je to jen otázka času. Stejně jako regulace této technologie.
Pokud máte drony rádi, tak mrkněte na to, čím se zatím lze bavit…
Napsat komentář