Žebříček jsem sestavil dle výsledků voleb 2014 do EP. Bylo to smutné zkoumání, i když musím přiznat, že jsem se taky několikrát zasmál. Šlo to ale přes slzy. Politici až na ojedinělé případy zkrátka na Twitter kašlou.
ANO – Andrej Babiš (@AndrejBabis) – Aktuální ministr financí je zřejmě jediným, kdo má v ANO povoleno tweetovat. Hlavním důvodem asi bude využitelný PR potenciál, který skýtá jeho 80 242 followerů. Poslední tweet 16.1.2015.
TOP 09 – Karel Schwarzenberg (@schwarzenberg_k) – Předseda TOP 09 užívá čitelnou strategii komunikace. Když je před volbami, zve svých 30 097 followerů na mítinky, podporuje (tehdy aktuální) komunální politiky a sotva skončí volby, odmlčí se. Poslední tweet z 9.10. 2014
STAN – Petr Gazdík (@PetrGazdik) – Předseda STAN (zde je strana uvedena, protože kandidovala spolu s TOP 09) si založil Twitter v listopadu 2011. Do roka s ním ovšem sekl a jeho poslední tweet je z 22.8.2012. Celkem napsal 34 odpovědí a tweetnul 2 (slovy DVĚ) fotky.
ČSSD – Bohuslav Sobotka (@BohuslavSobotka ???) – Tento TW účet není uveden na profilu ČSSD, ale nevypadá jako podvrh. Založen byl už v srpnu 2009 a za tu dobu získal 573 followerů. To není málo, uvážíme-li, že NIKDY NIC netweetnul.
KSČM – Vojtěch Filip (?) – Při pohledu na otřesný design stránek KSČM (ostře červená, zelená, žlutá), která si zřejmě v rámci sociální solidárnosti objednala barvoslepého grafika nepřekvapí, že twitterový účet předsedy KSČM jsem nedohledal. O tom, že jsou v KSČM pankáči svědčí i logo Facebooku (bílý nápis na ČERVENÉM podkladu) na stránkách.
KDU-ČSL – Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) – Mimo Babiše jeden z mála českých politiků, který se nebojí používat sociální sítě. Za den dokáže vyprodukovat i několik postů. Od února 2012 získal 4092 followerů a dnes (19.1.2015) publikoval 7 tweetů.
ODS – Petr Fiala (@P_Fiala) – Předseda ODS se k TW připojil 3. ledna 2013 a za tu dobu získal 4759 followerů, na které mimochodem nezapomíná ani po volbách. Poslední 3 tweety 15.1.2015.
Piráti – Lukáš Černohorský (?) – Krapet k neuvěření, ale nenašel jsem TW účet aktuálního předsedy Pirátů. Odkaz na FB má. Když zabloudíte na stránky strany, nenajdete pod TW ikonkou odkaz na profil, ale něco, co chce propojit VÁŠ TW účet s webem shareaholic.com. Bez komentáře.
Strana Zelených – nemá aktuálně šéfa. Pravomoce tak má Jana Drápalová. Twitter se dohledat nepodařilo.
Úsvit – Tomio Okamura (@tomio_cz) – Přiznávám, že při pohledu na nadpis profilu jsem chvíli váhal, zda nejsem na nějakém falešném profilu, ale link z webu strany říká jasně, že tohle je oficiální profil. Začíná slovy: „Oficiální facebook stránka Tomia Okamury…“. Poslední tweet pochází z 15. září 2014 a profil nalákal 544 followerů.
A nyní se podívejme na primátory 5 největších českých měst. Pokud se říká, že komunální politici mají k lidem blíž, rozhodně nejde o situaci v ČR na sociálních sítích. O moc horší to totiž být nemůže.
Praha – Adriana Krnáčová (@adkrn) – Se odmlčela 2 dny před volbami (8.10.2014) a její profil mlčí dodnes. Nasbírala zhruba 800 followerů a odeslala 23 tweetů.
Brno – Petr Vokřál (@pvokral) – I v Brně sedí v primátorském křesle politik z ANO, je jím Petr Vokřál. Na Twitteru se objevil naposled 16.10. 2014 a má 129 followerů.
Ostrava – Tomáš Macura (@Macura2014) – V Ostravě to také vyhrálo ANO. A jako přes kopírák. 32 tweetů, poslední 1. října, 43 followerů. ANO zřejmě odpískalo Twitter již během volební kampaně.
Plzeň – Martin Zrzavecký (@zrzavecky) – Primátor Plzně nepochází z ANO, ale z ČSSD. Twitter má již od roku 2011, za tu dobu ale napsal jen 40 tweetů a získal 37 followerů. Poslední tweet dokonce letos (3.1.2015).
Olomouc – Antonín Staněk – V Olomouci se vítězné ANO nedostalo do koalice a tak ho nahradil člen ČSSD. Na Twitteru jsem jeho profil nenašel, na FB profil s 81 likes má (a je uveden na webu ČSSD). Poslední update 8.ledna.
Co k tomu říct? Komunální politici si s Twitterem vůbec nerozumí. K založení je v případě hnutí ANO pravděpodobně před volbami donutil nějaký PR manažer a když viděl, že to nefunguje, tak tuto sociální síť zcela odpískal. Vzpomeňme si my, jako voliči na tento přístup při dalších volbách!
Jak jsou na tom česká ministerstva zjistíte zde: http://www.kombajn.info/ceska-statni-sprava-na-twitteru-a-facebooku/
Pondělí, 19. ledna 2015, 20:50
Napsat komentář