Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Krize, akcie, Tesla, a ti druzí

Grafy akcií jako kdyby byly odtržené od reality. A život ceny akcií Tesly jako kdyby byl z jiného vesmíru. Nebo ne?

Pokud vás zajímá blíže elektromobilita, ale také to, zda je Tesla již dnes použitelné auto, mohu jen a jen doporučit naprosto výborný článek od Radovana Vávry (mimochodem bývalého generálního ředitele Komerční banky). Je v něm spousta zajímavých informací z první ruky, protože ve firmě mají flotilu z těchto aut. Jasně uvádí příklady, že ekonomicky může Tesla dávat smysl již dnes a to i v případě, kdy nemáte vlastní solární panely. Lecos je prostě u Tesly nebo elektromobilu jinak, než jsme zvyklí z benzínových aut. Třeba cena servisní prohlídky: „Každá stála šest tisíc korun. To pro mě, po přesednutí z Mercedesu, byl docela šok. To v Mercedesu nestál ani ten olej, co pokaždé měnili. Jasně, elektromobil žádný olej v motoru, převodovce, nemá výfuk, filtr pevných částic… Prostě nic, co se na normálních autech standardně mění. Dokonce ani ty brzdy se neopotřebovávají, protože auto zpomaluje rekuperací a kotouče a destičky používá až k uvedení vozidla do klidu.

Co je ale v tom, že i když konečně akcie zvolna a zdá se, že až velmi neochotně pomalu klesají (zatímco ještě před pár dny trhaly rekordy, když od 23. března vyrostly o 25 %), Tesla i v této situaci roste a drží se kolem 720 dolarů za akcii? Možné odpovědi nabízí časopis Forbes. Zmiňuje například to, že kromě dobrého prvního kvartálu, sice výroba v USA kvůli koronaviru stojí, ale výrobní linky ve druhé fabrice v Šanghaji jsou v provozu. A pak tu máme projekt, který aktuálně čeká na legislativu. Jde o milion sdílených aut s autonomním řízením. Musk stále plánuje spustit projekt Robotaxi letos, ale povede se mu to? Osobně si myslím, že sdílené elektromobily jsou pro města jako Praha do budoucnosti cestou, která by mohla pomoci vyřešit přeplněná parkoviště.

Lukáš Kovanda píše, že USA nyní vážně ohrozí nezaměstnanost kolem 20 procent. Podle Fedu může přesáhnout 32 procent. Pro srovnání, po krizi v roce 2008 to byla zhruba polovina a během Velké hospodářské krize v 30. letech byla 24 – 25 %. Již nyní lze míru nezaměstnanosti v USA odhadovat na zhruba 15 %.

„Během světové finanční krize a americké recese let 2007 až 2009 trval srovnatelný nárůst, tj. nárůst o deset milionů nových nezaměstnaných, nikoli dva týdny, ale úvodních 6,5 měsíce zmíněné tehdejší recese.“

Za této situace i s přihlédnutím k tomu, kolik do ekonomiky americká vláda sype, se může stát, že další výrazný pokles cen akcií již nemusí přijít. Ale celé je to šílené a říkám si, že i proti zdravému rozumu. Zatímco 16 milionů Američanů ztratilo během posledních 3 týdnů práci, akciové trhy (Dow Jones) zažily nejlepší týden od roku 1938. Dává vám to smysl? To, že by akciové trhy dál rostly považuji spíš za zbožné přání na levelu zázrak. To málo, co jsem měl, se mi povedlo prodat před pádem, potom dokoupit a při dalším poklesu opět přikoupit, takže aktuálně mám TSLA i SPCE v plusu víc než 25 %. Na to, že celý SP500 padl během posledních 2 měsíců asi o 17,5 %, to není špatné. Pokud ale čekám další pád, možná nastal čas prodat. Nevím.

Stejně tak míří k tzv. půlení bitcoin. Za necelý měsíc se pro mnoho těžařů přestane vyplácet ho těžit, pokud jeho cena nevzroste. Odměny za vytěžený blok totiž klesnou na polovinu. A pro mnoho těžařů je aktuální cena na hraně toho, aby se jim to vyplatilo (pokud samozřejmě nespekulují na jeho pozvolný růst po halvingu a mají z čeho platit elektřinu). Osobně si myslím, že bychom se ještě mohli podívat pod 6000 a mám nastavené nákupní příkazy. S aktuální průměrnou nákupní cenou lehce nad 6200 jsem jinak spokojen. Kdybych neměl žádný bitcoin, rozhodně teď za část peněz nakoupím a pak se zachovám podle trhu (při poklesu dokup, při velké pumpě dokup vynechám). Ale to samozřejmě není finanční rada. Víc o pravidelném nakupování bitcoinu najdete zde.

Mimochodem v internetovém obchodu s doplňky pro prohlížeč Chrome se nacházelo více než 500 rozšíření, které zobrazovaly škodlivou reklamu, přesměrovávaly uživatele na falešné weby či kradly kryptoměny. Desetina z nich – 49 doplňků se maskovalo jako legitimní peněženky pro kryptoměny, veškerá zadaná data ale odesílaly na vzdálené servery či skrze Google Forms.

No a nakonec ještě zmíním prohlížeč Brave (link vede na stáhnutí). O soukromí jsem tu už mluvil, takže dnes hodím graf, kterým se chlubí výrobce (na jeho webu najdete i grafy pro MacOS). Kromě zvýšené ochrany soukromí má pak tento prohlížeč také podporu krypta a například na Twitteru u jednotlivých tweetů vidíte i možnost zaslat autorovi nějaký donate v kryptoměně BAT. Po mnoha letech se zdá, že odsunul můj oblíbený Chrome na druhé místo a dnes je již mým hlavním prohlížečem na domácím počítači.

  • 26% uživatelů má v prohlížeči otevřenou pouze jednu záložku
  • 42% uživatelů má v prohlížeči otevřené 2-5 záložek
  • 16% uživatelů má v prohlížeči otevřené 2-5 záložek 6 – 10
  • 15% uživatelů má v prohlížeči otevřené 11-50 záložek

A to je pro dnešek vše. Mám volný týden, kdy mohu vstávat kdy chci (takže například včera v 7:30, abych stihl v Albertu koupit čerstvé rohlíky k snídani, protože potom to jde až v deset). To si nestěžuju, jen konstatuju, že jsem kvůli tomu vstával dřív. :D) a hlavně mohu ven na procházku, což se mi v pracovním týdnu obvykle moc nepoštěstí.

A pokud máte raději video, tak se zdá, že Kicom má podobný názor…

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 16. dubna 2020, 10:32

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *