Jako vážně. V USA dosáhla nákupní horečka takové teploty, že lidi zastavují domy, aby měli na nákup bitcoinu. To není dobrý, byť to ještě pár měsíců může tímto tempem jet. Prvotní mantra obchodníka s bitcoinem zní: „Neinvestuj více, než si můžeš dovolit ztratit.“ Držte se jí jako klíště. Ostatně existují cesty, jak spekulaci do rizikových kryptoměn ochránit. A na konci příspěvku vám pak prozradím, jak si za těch 6 měsíců v kryptu vedu finančně.
Čtete už měsíce o bitcoinu. I když se už tak 4 roky ozývají hlasy, že je to bublina, vidíte, že ti, co investovali, počítají zisky. A v té chvíli vás popadne podivný pocit. Ujíždí vám vlak. Promeškáte příležitost. Koukáte se na naději v lepší život a budoucnost. Už se to nedá víc odkládat. Co na tom, že bitcoin je na maximálním vrcholu (někdy známém jako ATH – all time high), tedy v pozici, kdy se obvykle nenakupuje… Tak takto nějak se dá opsat syndrom zvaný FoMO (Fear of missing out), česky asi nejlépe „strach z promeškání příležitosti“. A pod vlivem strachu pak nakupují bitcoin další a další nováčci…
No jo, ale jak to teda udělat, když žádné bitcoiny nemám, ale chci je a nechci mít za rok na účtě pětinu vkladu až bitcoin propadne?
1. Rozložte si nákup v čase, kupujte po menších částech. Máte 10 000 korun? Udělejte 4-5 vkladů rovnoměrně rozložených v čase. Proč? Protože tím zprůměrujete cenu nákupu. Když nakoupíte za vše za 17k USD a bitcoin se propadne na 12k, budete v mínusu. Když nakoupíte část za 17k, část za 12k a část mezi tím, budete mít víc. Samozřejmě k propadu nemusí dojít, pokud zájem o krypto přetrvá i nadále v tak velké míře jako doposud. Pokud mu věříte, že pouze poroste, nemusíte nákup dělit. Ale je to snadná pojistka.
2. Neinvestujte do krypta, investujte do hardware. Co když to všechno spadne? Co pak? Pokud rozumíte trochu počítačům a máte levnou elektřinu, může se těžba vyplatit. Za 9-12 měsíců se vám obvykle splatí náklady na hardware a pak už jen těžíte. A když by celý trh spadl, pak odprodáte hardware za zbytkovou cenu. Můžete tratit (pokud by se kryptotrh zhroutil dřív než něco natěžíte), ale nikdy nepůjdete na nulu. A dokonce i když aktuálně netěžíte moc (nebo jsou náklady na těžbu mírně vyšší než náklady na elektřinu), můžete vydělat. Stačí jen prodat natěžené krypto o pár měsíců později. Ale pozor, i v této oblasti se vylupují nové firmy i nové recepty. Osobně mě nejvíce dojal pán, který mě kontaktoval kvůli investicím do těžícího hardwaru a nabídl mi úrok kolem procenta i dvou měsíčně (cena investice měla být v řádu statisíc či milionu).
3. Vhodná strategie – obchodujte a svůj vklad do krypta po pár měsících zase stáhněte.
4. Vzdělávejte se. Nepanikařte. bitcoin ve své historii zažil i propady o 80 pct své hodnoty. Pokud vás tato informace překvapuje, tak si něco o bitcoinu víc nastudujte. A pokud aktivně neobchodujete, nekoukejte se na portfolio denně.
A jak jsem si tedy vedl? Koukal jsem do záznamů a od poloviny května do poloviny listopadu jsem vložil do krypta asi 14 000 korun, tedy něco kolem 550 euro. V prosinci jsem z krypta naopak vyvedl 210 euro (při výběru bychom měli danit 15% jako kapitálový zisk, s tím, že zhruba 30 000 czk si můžeme ročně vydělat – sčítají se všechny druhy příjmu – aniž bychom danili), tudíž mohu hypoteticky přijít o 340 euro vkladu.
Pokud trh padne na nulu. Je to reálné? Nemyslím si. A protože ten vklad pěkně narostl, musel by trh padnout minimálně o 75% a stále bych nebyl v mínusu. Aktuálně mám totiž podle online podkladů hodnotu portfolia kolem 1300 euro a k tomu čeká na směnárně dalších 122 euro připravených k dokupování v případě poklesu.
Aktuální portfolio pak můžete vidět zde:
Co k tomu říct? Základ by měly tvořit silné měny, tedy bitcoin BTC, litecoin LTC a osobně tam řadím i monero XMR. Moc ho aktuálně nemám, to je pravda, ale pomalým tempem těžím na pomalém 5 let starém pc i notebooku a jednou za 4 měsíce by to mělo hodit asi tak 0,5 XMR. Dále tu najdete starší investici do Verge XVG (dnes například roste o 66 % a celkově už od nákupu na konci září vyskočil o 362 %). A taky nákup z prvního prosincového týdne (9-10 dní), kde dělá 150 % velmi nadějný nováček ADA. Pro mě je to jasná volba na dlouhé držení, protože se spekuluje, že za dva roky může být jeho cena v desítkách dolarů a zdá se, že měně věří i jiní, ostatně ADA patří i do některých žebříčků nej krypta pro rok 2018. XRP bych aktuálně nikomu nedoporučoval, sám jsem větší část prodal před nedávným růstem. Do položky ostatní se tak schoval už jen STORJ, který je na svém a který jsem koupil spíš ze zvědavosti. A také POWR, necelý měsíc stará investice, která se zatím drží spíš v mínusu, ale kde není kam spěchat s prodejem.
UPDATE 17.12.2017: O tom jak je svět kryptoměn dynamický asi nejlépe svědčí stav mého portfolia po 24 hodinách. Prodal jsem polovinu XVG, které vystřelilo, za 120 euro připravené hotovosti jsem dokoupil litecoin a k dnešnímu poledni nemám 1300+120 euro jako včera touto dobou, ale „jen“ portfolio za 1850 euro. Jo. Je to šílený…
Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.
Napsat komentář