Za pár dní skončí mé testování hodinek Galaxy Gear a tak tu zrekapituluji, co si o tomto výrobku myslím. Stručně řečeno: „Nějaké mouchy to má, ale předpokládám další vylepšování skrze Samsung Apps a celý koncept je poměrně intuitivní a návykový. Dávám tomu tak rok, kdy si něco podobného pořídím“. Článek je z konce roku 2013, novější výrobky najdete na webu: https://www.geeklife.cz/kategorie/hardware/chytre-hodinky-smart-watch/
Součástí testovacího balíčku nebyly jen hodinky, ale mobil Galaxy Note 3. Prvotní nadšení z telefonu krapet vyprchalo a testování odhalilo i jeho mínusy. Pořídil bych si ho domů? Je mi líto, ale za cenu přes 18 tisíc (solidní notebook) ani náhodou. Displej 5,7″ je krásný, samotný telefon je poměrně lehký, drží se i v mé ruce docela slušně, nicméně má i svá ale. Když jsem si ráno na narozeniny zapnul v posteli na mobilu hry, dokázal jsem čerstvě nabitý telefon (s vypnutou WIFI, zapnutými daty) vyšťavit na 51 procent asi za 3,5 hodiny. Netřeba zmiňovat, že telefon se solidně zahřál. Aby nedošlo k mýlce, on telefon běžný provoz v pohodě ustojí. Jen nesmíte moc hrát hry. Nebo mít příliš rozsvícený displej (jako třeba při malování). Většině lidí, kteří netráví tolik času na internetu, ale asi mobil den klidně vydrží. Nicméně mé zaměstnání je mi koníčkem a online jsem téměř neustále s výjimkou spánku a to je na baterce znát. No a třeba u takových Angry Birds je velejemný Full HD displej až na obtíž. Detaily jsou tak jemné, až jsou malinkaté. Chvíli jsem zvažoval, zda si to nezahraji s lupou a chvíli jsem si smutně říkal: „Kombajne, je ti 34, stárneš a už nevidíš na displej mobilu.“
Na druhou stranu, kdyby hodinky fungovaly třeba s S4 mini, pak bych si je zřejmě pořídil. Na prvotní rozlišení, zda je potřeba na mail, SMS, hovor nebo TW či FB notifikaci reagovat, jsou naprosto ideální a netřeba vytahovat mobil. Pokud neblbnete, vydrží baterka jeden den a to je výdrž dostatečná, stejně nabíjíte denně i mobil. Otázka je, jak dlouho si tuto kapacitu baterie při denním nošení udrží. Líbila se mi i funkce krokoměru, protože jsem alespoň zjistil, že sice jsou dny, kdy ujdu víc jak doporučených 10000 kroků (skoro 15 tisíc), ale také jsou dny, kdy z domu dojedu jen do baru a to je pak celodenní skóre žalostně malé (něco přes 2000 kroků). Malá cifra na krokoměru mi tak někdy připomněla, že nemusím jet tramvají, ale mohu se zkusit projít pěšky. Sympatické!
Pro telefonování jsem používal především mobil, nicméně pokud máte plné ruce, postačí vám k zvednutí hovoru i špička nosu. Oblíbil jsem si taky hlasové zadávání budíku. I když po pár dnech jednotlivých zadání jsem v mobilu našel celkem 15 různých nastavení budíků, které byly aktivní jen v jeden čas v jeden den. Hlasové poznámky budou super věc, pokud budou jednoho dne lokalizovány do češtiny (ale je otázkou, jak by hodinky zvládly moji vadu řeči – R a Ř). Osobně si umím představit, že by mi hodinky pod časem místo počasí zobrazovaly třeba kurz bitcoinu. Pokud náhodou taková aplikace už není, možná se časem objeví. A samozřejmě znovu opakuji, že na focení momentek neznám rychlejší přístroj (fotoaparát, mobil).
Kdybych měl podporovaný telefon a netušil, že příští rok zřejmě Samsung představí druhou generaci hodinek Galaxy Gear 2, které budou zhruba o pětinu užší na šířku, tak bych možná moc dlouho neváhal a hodinky si běžel koupit hned v lednu. Takto mám za to, že se vyplatí počkat na vydání novinky. Možná nepřinese zásadní vychytávky (bezdrátové nabíjení by potěšilo), ale minimálně by mohla srazit cenu první verze. Pokud vám něco v mém vyprávění o hodinkách chybělo, možná to najdete v této recenzi (zřejmě je ale psaná před výrazným updatem, kterým se hodinky naučily zobrazovat notifikace z aplikací v telefonu). A pokud máte času víc, možná oceníte tuto delší recenzi Samsung Galaxy Gear.
V jedné z recenzi píší o možnosti stahovat jiné vzhledy hodinek a podobně. Bohužel jsem v Samsung Apps zprvu nic podobného nenašel. A není se co divit, výrobce to totiž majitelům hodinek moc neulehčuje. Při filtrování aplikací sice najdete mobily, tablety i zařízení jako Galaxy Camera, samotné hodinky jsem ovšem nenašel. A sousloví Galaxy Gear taky nepomohlo. Zabralo až v uvozovkách napsané „for Galaxy Gear“. Tedy jednou to zabralo. Když jsem to zkoušel o deset minut později, házelo to stejně nesmyslné výsledky a aplikace určené zjevně na velký displej telefonu, takže nezbývá než doufat, že se v té podpoře Samsung polepší, protože pro non-IT člověka to nemusí být zrovna snadné najít. Pak jsem našel konečně i jiné barevné vzhledy hodinek a dokonce i aplikaci Watch Styler pro návrh vlastního vzhledu ciferníku (na fotografiích vidíte mnou navrhnuté ciferníky). Zaujala i možnost instalace Evernote pro hodinky Gear. Nyní už nemusím doma napsaný (odklikávací) seznam v Evernote kontrolovat na mobilu, ale stačí na hodinkách (i když na delší seznamy je velký displej mobilu lepší, na hodinky se vlezou jen 3 řádky). Stejně tak už netřeba vytahovat mobil kvůli rozeznání písně v klubu. Pokud používáte Shazam, obdoba pro chytré hodinky Gear se jmenuje Music Radar a ještě vám zobrazí text písně pro případné karaoke.
Za sebe tu pak musím říct, že tímto konceptem by mohl Samsung částečně zabrat trh Googlu a jeho Google Glass. Hodinky totiž opravdu změní návyky uživatele mobilního telefonu. Jsou v mnoha případech praktické a především to jsou hodinky, poměrně běžný kus „vybavení“ člověka. Chytré brýle jsou sice trochu o něčem jiném, ale jsou, když nic jiného, nápadné jak pěst na oko. Neříkám, že při telefonování „do ruky“ si vás lidé nebudou všímat, ale přece jen si dokáži představit, že za pět let bude polovina lidí kupovat k mobilu i něco podobného jako jsou chytré hodinky. Odvykat se mi na ně bude těžko. Každopádně posílám dík za možnost vyzkoušení do společnosti O2 a jejímu projektu #chytryzivot.
[…] i když třeba mezi menší skupinou zákazníků, než samotné hodinky (BTW zde doporučím Kombajnovy zkušenosti s hodinkami od Samsungu). A co vy, zaujal vás některý z popisovaných gadgetů? Máte jiného […]