Tak jaké byly první dny s chytrými hodinkami Samsung Galaxy Gear? V pátek jsem se jim nemohl věnovat tolik, kolik bych chtěl, protože jsem byl v práci. Přesto jsem zvládl do Samsungu Note 3 (což je jeden z mála oficiálně podporovaných telefonů) stáhnout pár aplikací a hodinky s mobilem spárovat. Podotýkám, že manuál jsem dosud neotevřel. Článek je z konce roku 2013, novější článek jak hledat chytré hodinky v roce 2017 najdete zde: https://nejchytrejsihodinky.cz/jake-chytre-hodinky/
Nejprve krátký pohled na Galaxy Note 3. Je to pádlo. Tenký telefon působí obrovsky (asi proto, že obrovský je). Naopak váha přístroje překvapí. Je v ostrém kontrastu s ohromnou velikostí. Kupodivu se nedrží tak špatně, jak by člověk na první pohled usuzoval. Úsporný design a opravdu velký displej (5.7″) výrobce roztáhl téměř od okraje k okraji. Stejně jako například u Samsungu S3 nebo S3 mini jde o druh displeje Super AMOLED. Oproti uvedeným mobilům má ovšem Full HD rozlišení. Je to výkonný kus, i když během delšího malování se párkrát na několik sekund zasekl a hned druhý den zatuhl tak, že jsem raději vyndal baterii. Vzhledem k ceně, za kterou si pořídíte průměrný herní notebook nebo dva notebooky se slabším procesorem to krapet zamrzí. Ale abych jen nehanil, na ten displej si člověk zvykne raz dva a telefon je obecně velmi svižný. První dva testy 3DMarku v 720 a 1080 HD měly často kolem 60 fps (někdy to padalo až k 20). A taky to je první mobil, který zaujal mého přítele. A zaujal ho i stylus a tak se na baru vrhl kreslit. Mé kresby mohou s úspěchem imitovat tvorbu 3-5 letých dětí, ale je mu to šlo daleko lépe – (kresleno na 5,7″ mobilu).
Nečekejte, že z hodinek budete tweetovat, likeovat statusy nebo psát sms. To prostě není možné a na tak malý displej se použitelná klávesnice nevleze. Na stranu druhou s nimi lze volat (najdete v nich i kontakty z mobilu a schůzky z Google Kalendáře), fotit či točit video a samozřejmě na nich vidíte čas, počasí a můžete si zapnout krokoměr, hlasové poznámky nebo stopky. Zamrzela absence kalkulačky, která by se na displej ještě tak akorát vešla. A překvapily i přednastavené designy „ciferníků“. Proč byla zvolena jen černá, oranžová a bílá netuším (osobně mi tento barevný rozvrh vyhovuje dost – tento blog má barevně k této kombinaci velmi blízko), ale proč nebyla uživatelům dána možnost výběru ze všech barev nechápu. Byl by problém, kdyby hodinky uměly zobrazit čas třeba zeleně? Místo toho umí k té bílé a oranžové (oranžovou lze potlačit na bílou) dát na pozadí jednu ze 7 barev (což vám vypálí oči a vypadá to stejně hnusně jako dlaždice ve Windows 8), protože oranžová se s tyrkysovou či fialovou nehodí, na oranžovém či červeném pozadí není vidět a zelená s hnědou taky nejsou hitparáda. Zbývá tak použitelná jen a jen černá pro pozadí. Barvoslepost vývojářů je tak zatím jednoznačně největší „WTF moment“ (čti: cotokurwaje?) testování. Nastavení barev navíc neprobíhá přímo v hodinkách, ale skrze nastavení hodinek na telefonu. Vzhledem k tomu, že se jedná jen o aplikační věci, dá se čekat, že výrobce na trh vypustí novější verze, kde tyto „základní drobnosti“ nebudou chybět. Na stranu druhou, spoléhat se na to nelze.
Překvapila například kamera. Jasně že se nedá srovnávat s nejlepšími, ale dá se říct, že na třetí pokus to Samsungu vyšlo. U mého osobního telefonu SIII mini je fotoaparát jednou z největších slabin přístroje a dříve zapůjčený fotoaparát Galaxy Camera nejvíc překvapil tím, jak výborný koncept fotoaparátu s Androidem firma doslova pohřbila tím, že přístroj fotí mizerně (ale můžete to pak hned sdílet!! – sarkasmus). Fotoaparát je díky své pohotovosti jednou z nejvíce cool věcí na celých hodinkách. Dělá použitelné fotky a dokonce použitelná 720p videa. Škoda jen jejich nesmyslného omezení délky na 15 sekund. PROČ? Jde o technické či etické omezení (cache, paměť či aby nedocházelo k zneužívání a natáčení dlouhých videí nic netušících lidí)? Síla focení pomocí hodinek Gear je v rychlosti. Zvednete ruku (jako když se na ně chcete kouknout), přejedete prstem po displeji (shora dolů) a ve chvíli kdy klepnete na displej, jste pořídili fotku. Celé to jde zvládnout asi tak za 1-2 sekundy. Za tu dobu ani nevytáhnete mobil z kapsy. Při správném nastavení se fotky i videa začnou po vypnutí automaticky přenášet do mobilu. Prohlédnout si je můžete i v hodinkách, ale rozlišení 320×320 a malá úhlopříčka hodinek je zkrátka vhodná jen pro náhled (to platí pro všechny chytré hodinky obecně).
Baterie zajímá každého. Jde o 315 mAh a vydrží to oficiálně 24 hodin a více. No. Asi takto, dokázal jsem to vybít tak, že se mi nechtěl zapínat foťák asi za 18 hodin. Ale je logické, že první den to člověk zkouší. On (já) to bude zkoušet hodně celý týden. Uvidím, zda se dostanu během testování alespoň na 36 hodin výdrže. Na stranu druhou, externí baterii u sebe stejně nosím a je tu někdo, kdo nenabíjí svůj mobil denně? Chytré hodinky asi mohou změnit způsob naší komunikace. V některé z jejich příštích generací. Pro někoho bude relativně malá výdrž důvodem proč nekoupit. Já nákup zatím zcela nevylučuji, ale až ve chvíli, kdy bude možné hodinky propojit i s méně exkluzivním (a velkým) kouskem jako je Note 3.
Bez chybek to není. Nelze ale tomuto kousku upřít, že je to s ním trochu jiná zkušenost s využíváním telefonu. Bude to takové i na konci testování? Nebude mě unavovat mazat neustále notifikace? Uvidíme. Každopádně Galaxy Note 3 není jediný telefon, se kterými hodinky komunikují. Zvládnou se domluvit s Note 10.1 a pokud je mi známo, nejpozději do konce roku by se měly umět domluvit taky s řadou Galaxy S4, SIII a S4 mini. Hodinky totiž vyžadují zařízení s Android 4.3.
P.S. Pro ostatní může vypadat dost divně, když mi na hodinky dojde upozornění na krátký vtipný tweet, přečtu si ho a začnu se smát.
A abych nezapomněl… Klidně se ptejte na to co vás zajímá, příště odpovím.
Napsat komentář