Původně jsem nad tím chtěl mávnout rukou a nechat dýchat projekt, který přináší zajímavé informace nejen ze světa sociálních sítí. Jenže přihmouřit oko při chybce, neznamená otočit se zády při botě. A ta se stala.
Podle jednoho ze zástupců českého startupu Brand Embassy, představila společnost na konferenci Czech Internet Forum 2012 (například zde nebo zde) studii Social (S)caring Brands o tom, jak komunikují české a britské firmy na Facebooku a přes kontaktní formuláře nebo maily. To je samo o sobě velmi zajímavé téma a tak když se zpráva objevila na webu firmy včetně PDF a infografiky, rozhodl jsem se podle ní zpracovat článek na web deníku E15. Jenže se objevila chybka.
Z mé strany byla chyba, že jsem se začal pídit po nesrovnalostech až ve chvíli, kdy byl článek publikovaný online. Chyb ale bylo více. Autoři studie v ní ‚vypíchli‘ například fakt, že České dráhy špatně komunikují na Facebooku. Ze čtyř otázek nezodpověděly jedinou. Průšvih autorů studie spočívá především v tom, že České dráhy žádnou oficiální stránku (věnovanou firmě) nemají. Společnost tedy stěží mohla odpovědět na dotazy zasílané v rámci testování rychlosti komunikace. V sociální sítí Facebooku existují pouze dílčí aktivity dopravce, například k projektu Den železnice a podobně. To mi sdělil i tiskový mluvčí ČD Petr Štáhlávský poté, co jsem neúspěšně prohledal (kvůli zmínce o facebookové stránce) webové stránky dopravce. Možná za to mohl čas přednášky na CIF12 (dle programu 12:20 – 12:40), že si nikdo z přítomných social media expertů v sále Czech Internet Fora nevšiml toho detailu, že České dráhy žádný oficiální profil nemají. Každopádně chyba se stala, já článek opravil a vyrazil jsem na dovolenou, kterou trávím občasným focením jednotlivých eventů festivalu Mezipatra.
O den později mi volali z práce, zda nemohu článek doplnit o vyjádření PR agentury, která zastupuje slevový portál Vykupto.cz. Podle autorů studie totiž nemá server Vykupto.cz (jinak nejrychlejší v komunikaci po FB v kategorii slevových serverů) k dispozici veřejně dostupný online formulář nebo e-mailový kontakt. Zda šlo i v tomto v případě o podobné selhání Brand Embassy jako v případě Českých drah netuším. Slevový server podle slov Davida Haidingera ze společnosti Ogilvy, jedná o nápravě této informace přímo s Brand Embassy.
Otázkou zůstává, zda tato konkrétní studie nedělá firmě medvědí službu. Nijak nesnižuji její unikátnost, pracnost nebo to, že byla zveřejněna zdarma ke stáhnutí na webu. Nicméně najít v takovém materiálu bez podrobného zkoumání dvě významné chyby je velké selhání společnosti Brand Embassy. Selhal jsem i já, když jsem předpokládal, že mohu věřit údajům této firmy a naservírovat je čtenářům E15. Za to se omlouvám.
Napsat komentář