Ok, přiznávám. Ve čtvrtek jsem trochu kecal, když jsem psal, že do úterý jsem v Londýně a nemáte čekat žádný zápisek. Jeden jsem přece jen připravil, když jsem se ukrutně nudil u padajícího netu ve Student Agency. Pojďme si povídat o focení! Moc rád vám pomůžu s tím, aby vaše fotky vypadaly lépe. Pokud vám mohu nějak pomoci, něco vám objasnit, klidně mi napište do diskuse!
Nedávno jsem fotil prostory jednoho brněnského gay klubu a teprve dnes mě (při čtení článku o blozích na Živě.cz) napadlo, že by pro vás možná mohlo být přínosem něco málo o tom, jak nafotit tmavou místnost bez profi zábleskových jednotek. Nuže začněme s tím, jaký použijeme objektiv. Pro focení interiérů se používají převážně široká skla, což je docela logické, díky zdem v interiéru nebývá příliš mnoho prostoru kam si poodstoupit. Na běžné prostory si vystačíte s 18mm objektivem. Použití rybího oka je diskutabilní. Pokud nevyrábíte fotografii pro web, ve které se lze plynule pohybovat (360° panorama), je rybí oko (obecně tak označujeme objektivy 8-16mm u kterých není soudkovité zkreslení vada, ale vlastnost) objektiv, který scénu zkreslí příliš a deformovaný obraz je pak hodně vzdálen realitě. Je to objektiv vhodný pro expresivní a výtvarné ztvárnění skutečnosti, ale pokud chcete podat prostřednictvím fotografie popis reálného vzření místnosti, raději se mu vyhněte.
Jinak k fotografování místností vlastně nic moc extra nepotřebujeme. Rozhodně je nutné vlastnit stativ, protože u tmavých místností budeme potřebovat hodně času, pokud chceme dosáhnout větší hloubky ostrosti. Clona 8 a více by měla být minimem (u setového Nikonu 18-135mm je tato clona zároveň rozumným minimem pro odstranění viditelné vinětace objektivu). Zároveň bych doporučil fotit do formátu RAW a na nejmenší možnou citlivost (se zapnutým odstraňováním šumu, disponuje-li jím fotoaparát). Fotil jsem ve sklepní místnosti bez oken, ozářených jen pomocí několika málo žárovek. A samozřejmě pomocí externího blesku, který jsem ale nenechal v sáňkách přístroje, ale vzal si jej do ruky. K tomu jsem aktivoval i integrovaný blesk fotoaparátu v režimu REAR – čemuž se taky někdy říká synchronizace na druhou lamelu (v podstatě fotoaparát fotí a bleskne si až nakonec, ale v mém případě blýskl i na začátku a sám si nejsem jistý, jak si to vysvětlit), u kterého jsem snížil výkon o 2 EV. Toto snížení výkonu nám zajistí to, že i když máme zaostřeno na objekt v dálce, nebudou bližší objekty fotografie přeexponované. Fotil jsem pomocí časové spouště a to ze dvou důvodů. Jednak máte čas poodejít s bleskem na místo určení a jednak tím eliminujete případné rozkývání stativu při zmáčknutí spouště. Začátek i konec snímání poznáte díky internímu blesku snadno – blýskne. Fotil jsem na časy kolem deseti sekund a během této doby jsem stihnul tři až pět záblesků z ruky externím bleskem SB-600.
Bleskem blýskáme jen ve směru focení, nikdy ne proti objektivu! Pokud není kam se schovat (rohy, kouty), klidně zůstaňte schovaní za fotoaparátem a jen přecházejte ze strany na stranu.
A nakonec pár tipů na závěr:
– pokud chcete nebo musíte mít v obraze světelné zdroje (žárovky), můžete zvolením vyšší hodnotu clony dosáhnout efektu, že žárovky budou zářit ve tvaru hvězdy – viz. foto 1 (tvar clony ovlivňuje tvar "hvězdy")
– pro tento druh focení je vhodné být oblečen do tmavého, ideálně černého oblečení, protože v černém jste pro fotoaparát méně viditelný než v bílém.
– při použití ještě vyšší clony a delšího času, lze s pomocí světelného zdroje (baterka, prskavka, zapalovač, vpodstatě cokoliv co vyzařuje světlo) takzvaně "malovat světlem".
– toužíte-li po hrátkách s trikovou fotografií tak, jak se to dělalo v dobách analogu, není vůbec těžké vyfotit "ducha". Stačí během expozice blýsknout jednou na sebe, poté odejít a blýsknout prázdnou místnost – vaše tělo bude průsvitné – viz. foto 3…