sluníčko znamená světlo – je však takové světlo dobré?
Nebudu tu mluvit o tom, že pokud někoho fotíte na přímém slunci, které dělá opravdu nepěkné stíny, je vaší povinností aktivovat blesk. Nic si nedělejte z toho, že se lidé v okolí dívají divně. Použití blesku za jasného poledne může působit komicky jen pro ty, kteří nikdy neviděli nějakou fotografii s/bez blesku focenou na přímém sluníčku.
O tom jsem tu ale dnes psát nechtěl. Chtěl jsem tu jen ukázat již stokrát řečenou pravdu o náchylnosti digitálů k červené. Aneb modrá není modrá za každých okolností. Jistě každý z vás někdy v životě viděl čekanku. Modrokvětou rostlinku, jejíž modrá hypnotizuje hmyz v širém okolí. Když se vám ji podaří vyfotografovat za nepřímého slunečního osvětlení (typicky tedy když je pod mrakem), je si podobná:
Jakmile ale slunce vyleze zpod mraků, je zle. Dávka IR záření se ve světle zvětší a chip fotoaparátu náchylný právě na infračervené záření, pak z modré květiny udělá tohle:
Podotýkám, že obě fotky jsou focené na stejné ohnisko, clonu i čas a fotila je novinka od Olympusu – 770 Movie.
Pěkné fotkyKdyž si s tím pohraješ ve Photoshopu nebo Gimpu nebo v něčem podobným, tak nikdo nepozná rozdíl… :)
A hlavně – kdyby jsi nedal na porovnání tu první fotku, (skoro) nikdo by si nevšiml, že ta kytka jde do fialova (i když má bejt krásně modrá)…
nejde mi o to ze to jde upravit v editoru, jde mi o to poukazat na nedostatky digitalu…