Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


test osobnosti

udělal jsem si test svého charakteru a rovnou ho okomentoval…



Tento typ osobnosti posuzuje svět prostřednictvím svého myšlení, jako dominantní funkce. Závěry vyvozuje z objektivních vnějších informací. Jsou to lidé logičtí, analytičtí, často velmi kritičtí, někdy až neosobní, jež lze těžko přesvědčit něčím jiným než logikou. Jsou schopni rychlého a objektivního rozhodování, především v krizích a pod zvýšeným tlakem. S radostí a pýchou umějí vyložit na stůl řešení ve chvíli, kdy nikdo z ostatních už “neví”. No, kritický jsem zcela jistě, taky bych přidal slovo netaktní, ale neosobní? S tím se mi moc nechce souhlasit. Jednání pod tlakem se snažím všemožně vyhýbat, ale když už k němu dojde, pak to vždycky zvládnu.


Tato skupina tvoří pouhých 5% populace a je poměrně vzácná. Výstižnou charakteristikou tohoto typu je – velitel. Chce mít vše pod kontrolou. Vnitřní silou a nejvlastnější potřebou je potřeba vést. Mají silné nutkání organizovat věci, lidi i procesy k dosažení nějakých výsledků. Tito lidé mají skvěle vyvinuté empirické, objektivní myšlení. – proto svět kolem sebe rychle třídí, sumarizují, zobecňují…Mají sklon zabývat se strategií a cíli směřujícími za hranice toho, co je kolem nás, co je zřejmé a známé. Umí dobře kombinovat a asociovat. Mají naopak problém v analýze a uchopení informací. Úspěšný typ této osobnosti se vyznačuje tím, že dokáže vyvážit své vize s relevantní skutečností. No tak 4% nebo 5%, to je jedno, ne? Ale velitel? Ha ha ha, to by mě určitě nebavilo, spíš mně to děsí. Organizuju si hlavně spíš svoje věci, se škatulkováním nemám problém (pokud nejde o hudební žánry). Co se týká analýzy, těžko říct, ale uchopit informaci a vymačkat z ní potenciál si neskromně myslím mám…


Život se pro ně odvíjí v konfrontacích, sporech, debatách s jinými s cílem něco se od nich naučit a sama sebe zdokonalit. Dá se říci, že věci pohánějí kupředu jakýmsi “vyhádáváním”, ale nevnímají to negativně, i když jiné typy toto mohou vnímat jako velmi stresující zážitek. Pro tento typ člověka je to pouze druh “obchodu”. Vycházejí z předpokladu, že mají pravdu, dokud jim někdo neprokáže opak. To vyžaduje, aby se v jejich okolí našel někdo, kdo si “troufne” s nimi do tohoto klání vstoupit. Vyžaduje to silného sparingpartnera. Lidé, kteří se nechají “zastrašit” nebo ustupují z cesty, nemají pro tohoto člověka význam nebo váhu. Slabochy s radostí “převálcují”. “Vytáčí” je přístup – “řekněte mi, co po mně chcete, já to udělám a odpoledne půjdu domů s čistou hlavou”. Ano, diskutuji rád. Nevím proč, ale je to tak. Co se týká posunování věcí dopředu, ano jsem neklidný, když něco zbytečně dlouho stojí. Zvýrazněnou větu bych si asi měl vytesat do omítky v bytě. Naopak přístup řekněte mi co chcete, já to udělám a mám padla je podle mně zcela v pořádku.


V kariéře dosahují vysokých postaveních. Baví je být ve vedoucí funkci. Bývají oddáni své práci a to i na úkor rodiny, přátel a svých koníčků. Jejich příchod do vedoucí funkce znamená zamezení plýtvání, prostojů, přešlapování… No to mi fakt nesedí. Na úkor rodiny dělám hodně věcí, ale jde spíš o koníčky.


Myšlení mají pozitivistické a jednání chirurgické – rychlý, čistý řez pro prospěch druhého. Zajímají je myšlenky, vize a ideje více než lidi. Jsou mistři slova. Dokáží se jasně a stručně vyjádřit, postihnout podstatu věci. Typ klasického “generála”. Nikoho nenechá na pochybách, že on je ten, kdo rozhoduje. Od svých partnerů očekávají, že to budou silné osobnosti, které se nebojí konfrontace, mají své zájmy a sebedůvěru. Jejich manažerský styl ovlivňuje tendence k nezávislosti a autonomii. Od podřízených očekávají, že budou tvořiví, samostatní a umí obhájit svůj názor. Od velitele ke generálovi. Hmm, no já nevím. Opravdu asi ne. Kdybych už pod sebou někoho měl (což se mi jednou omylem stalo), jistě by se dalo s tím posledním tvrzením souhlasit…


Ženy nebývají ztělesněním “křehkého ženského ideálu”. Pro svou konfrontační výřečnost a výřečnost, která někdy hraničí až z arogancí, se mohou ocitnout v izolaci od ostatních, kterou díky svému extrovertnímu zaměření špatně snáší. Pro muže tohoto typu bývá obtížné přijmout “nepříjemnou pravdu” od ženy. Ženám je doporučováno, aby si v těchto obtížných chvílích dávaly pozor na zdůraznění své nezaujatosti a objektivity. Myslím, že nepříjemnou pravdu přijímám špatně od koholiv. A kdo ne?


Tento typ osobnosti se necítí dobře v zaměstnáních, které nekladou nároky na představivost a intuici. Potřebují prostředí, v němž se budou vyrovnávat s náročnými úkoly. Daří se jim tam, kde musí hledat nová řešení a přístupy. I když jsou tito lidé “nezávislí” daří se jim spíše v rámci firmy než úplně osamoceným. CHA!


Zajímá je vždy spíše celek než detail. Bývají netrpěliví, pokud něco nejde podle jejich představ. To se projeví tím, že jsou náladoví, nevrlí a posedlí snahou posunout věci kupředu. Někdy mají dojem, že vše jsou schopni sami zvládnout “hrubou” silou. Když se to nepodaří dostaví se stres, pocity zklamání nebo pocity méněcennosti. Zahrnou se sebekritikou a mají na sebe vztek. V kritice sebe i ostatních dokáží být ostří, nelítostní, chladní jako ocel, tedy zcela zničující. Ano, ano. Jen dodám, že když je čas i na detaily, tak se o něj zajímám taky, ale detail bez funkčního celku jsou na nic.


Jako podřízení, nadřízení nebo kolegové nechápu, jak si někdo jejich drtivý konfrontační styl může brát osobně a chápat je jinak než jako nejlepší cestu k výsledku. Pro jejich svět je typické jiskření – nápadů i názorových střetů. Úspěch měří podle toho, čeho dosáhli ne jak jsou oblíbeni. Spolupracovat s nimi může být podnětné a “velkolepé”, ale také velmi únavné bez chvíle oddychu. Vždycky se snažím oddělovat spolupráci a osobní věci, ale měřit úspěch v dnešní době tím co jsem dosáhl? Co jsem dosáhl? Dejte mi pevný bod a pohnu Zemí. Na druhou stranu je mi úplně jedno, co si o mně myslí známí a neznámí lidé. Víc mi záleží na názorech mých nejbližších přátel (ale taky si kvůli tomu nervu žíly).


Nejméně vyvinutou funkcí tohoto typu je cítění. To se může projevovat nekontrolovatelnými výbuchy vzteku. Nebo naopak vysokou náklonností k nejrůznějším “mystickým” ideálům. Ideály mám velmi rád, ale častěji než exploze vzteku budu jen příjemnej jak nůž mezi žebrama…


Měli by také více naslouchat stanoviskům a názorům druhých lidí. A to zvláště těch, kteří prozatím neměli odvahu se s nimi konfrontovat. Pokud to neudělají, riskují, že přizpůsobí data svým “potřebám” a rozhodnou se příliš unáhleně, bez potřebné podpory svého okolí. Pokud si uvědomí svoji určitou “citovou nedostatečnost”, mají napůl vyhráno. Trénink mohou začít například tím, že “spravedlivě” ocení úspěch nebo dosažení výsledku svého kolegy, podřízeného. Pozor! – nejde o “mazání medu kolem…” Jde o to, uvědomit si a přiznat podíl zásluh druhému člověku. Ano, i data jdou zlehke ohnout na tu či onu stranu, impulsivní občas jsem. Co se týká ocenění zásluh. Já je zcela jistě uznávám, jen je málo dávám najevo. To je moje velká slabina.


Pokud jsou pod tlakem, mohou tito lidé odmítat kritiku. Drží se svých představ a plánů, i když všichni ostatní vidí, že situace se změnila. Soustředí se na obranu vlastní pozice a dokazují ostatním, že se mýlí. Nejslabší funkcí je “introvertní cítění”, což jim brání v hlubším sebepoznání a tak respektu ke schopnostem a talentu ostatních. Za normálních okolností tyto rysy nejsou nijak znatelné, ale pod tlakem rychle vyplují na povrch. Kritiku občas odmítám, ale ne proto, že jsem pod tlakem, ale proto, že s ní přichází člověk, kterého si vnitřně nevážím. Schopnosti a talent ostatních lidí je krásné pozorovat, v tomto bodu bych s hodnocením moc nesouhlasil.


Těmto lidem se doporučuje nácvik senzitivity a sebeuvědomění, což pro tyto typy nebývá vůbec snadné. Ve styku s těmito lidmi je důležité být upřímní, zdravě asertivní, ale nepouštět se do sporů. Na setkání je žádoucí se dobře připravit a pečlivě je naplánovat. Cení si logické konzistence podložené osobním přístupem. Nepokoušejte se s nimi manipulovat a vyvíjet na ně “sociální” tlak. Jsou to tak silné osobnosti, že s největší pravděpodobností tyto pokusy obrátí proti vám. Upřímnost, pravdomluvnost a hlavně se nebát, to asi sedí. Manipulovat se mnou může jen ten člověk, kterému věřím nebo u kterého to nepoznám. Sociální tlak pravda moc neuznávám.


Tak to je vše, osoby které mně znají povrchně i více do hloubky jsou v diskusi vítány. Moc rád se dozvím na sebe věci z venku. A slibuju že si to nebudu brát osobně, ostatně podle testu jste asi pochopili, že to moc neumím. Pokud někoho požádám o zkritizování mé osoby a charakteru, tak čekám objektivní a upřímnou kritiku. Sebevětší kritiku totiž převáží fakt, že se mnou jednáte upřímně a toho si cením hodně moc. Diskuse je vám k dispozici…


Na závěr jen podotýkám, že stejný typ je například Radek Hulán, což mě trochu děsí. Dobrá, možná bych měl začít víc meditovat…


P.S. A pokud potřebujete zjistit opravdu hodnotné informace, doporučuji TOTO.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 13. října 2005, 15:45

Publikováno v BLOG


Komentáře

9 komentářů: “test osobnosti”

  1. Helena napsal:

    Já jsem ENFJ a taky je nás jen 5%

  2. Benny napsal:

    ja jsem pracujici inteligence INTJ a je nas jeste min, hec!

  3. Bohii napsal:

    OsobnostISFJ Tato skupina neobyčejně spolehlivých lidí, představuje v populaci asi 6% :-)))

  4. pepe napsal:

    kurvaja to vyplnil a misto vysledku mi to ukazalo jen jakysi ctverecek. fokit!!!!

  5. XxX napsal:

    tak tohle cist nebudu protoze je to moc dlouhy

  6. eLd3r napsal:

    Ta wikipedie v sumarizaci populace je dost nepřesná. Nejmenší zastoupení má INTJ a to něco málo pod 1%populace.

  7. pethers napsal:

    Hodně dobré online psychotesty jsou na http://www.psychotesty.psyx.cz – osobnost, poruchy osobnosti…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *