Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


elektronické bankovnictví v podání ČSOB

aneb, skočte si s tím na přepážku…

Elektronické bankovnictví této banky totiž není až tak úplně elektronické. Na počátku byl platební příkaz. Byl to platební příkaz, který vznikl ze šablony. Zadával jsem jej 8. ledna ze svého počítače. Není mi jasno, díky jakým podivuhodným logaritmům bankovní systém přiřadil tomuto příkazu datum splatnosti na 8. února 2005, ale protože jsem zvyklý užívat normálních počítačových systémů, které jsou intuitivní, datum jsem nekontroloval, nechtěl jsem, aby byl příkaz poslán za týden za dva nebo za půl roku. Prostě jsem jen chtěl podat platební příkaz a tak se taky stalo. Potvrdil jsem jej skrze bezpečnostní SMS a spokojeně jsem se z banky odhlásil.


Jaké bylo moje překvapení, když o tři dny později na mém účtě nedošlo k plánovanému úbytku peněz. Jal jsem se tedy pátrat proč nebyl příkaz vyplněn a dorazil jsem až k položce „Neodeslané platební příkazy“. A vida ho mršku! Brzo jsem si všimnul chybného datumu. Zprvu jsem nad celou věcí jen zakroutil hlavou, ale po chvíli hledání jsem se cítil zmatenější a zmatenější. Nejenže elektronické bankovnictví ČSOB postrádá způsob jak takto špatně zadaný příkaz editovat, co je daleko horší, postrádá i příkaz ke stornu zadaného příkazu a je jedno jestli se má odeslat zítra nebo za měsíc. Po chvíli marného hledání, jsem se uchýlil k potupné činnosti – začal jsem prohledávat nápovědu webové aplikace. Jenže ani zde jsem nenašel požadovanou odpověd na moje otázky. Zbylo mi jediné, obrátit se na helpdeskovou podporu EB ČSOB.


Jediná věc, za kterou mohu ČSOB pochválit je fakt, že helpdesk odpověděl nejen rychle, ale taktéž v souladu s bezpečnostními pravidly. Svůj dotaz jsem zasílal z bankou neautorizovaného emailu. Zeptal jsem se poměrně jednoduše na dvě věci. Zaprvé, zda lze takový příkaz editovat, zadruhé zda lze takový příkaz smazat. Odpověd mi došla na autorizované mobilní číslo ve formě SMS. Byla to ovšem odpověd, kterou jsem nečekal. Ano příkaz stornovat lze, je to ovšem možné jen na pobočce ČSOB.


A tak jsem se po čase zase vydal na pobočku. Vysvětlil jsem slečnám na přepážce (jedna se zaučovala) o co mi jde, slečny si telefonicky ověřily, že příkaz mohou pouze stornovat (tedy zadaný příkaz nelze editovat) a pak mi řekly, že mě tato operace bude stát 100 Kč. Nadzvednul jsem sice obočí do výšky obrovské, ale souhlasil jsem. Nic jiného mi totiž nezbývalo. Snad jen se slzou v oku vzpomínat na bankovní systém v Anglii.


Poučení? Pokud jste klienty ČSOB, pak bankovní příkazy zadávejte pečlivě a nevěřte přednastaveným datumům od systému. Pokud si pořídíte elektronické bankovnictví od ČSOB, tak nečekejte, že vše bude tak úplně elektronické, jak je jinde zvykem, ale spíše se smiřte s tím, že občas budete muset na přepážku. A až tam budete, nedivte se, když za jeden jednoduchý úkon (který byste si mohli doma udělat sami, kdyby to banka umožňovala) zaplatíte třeba stovku…


Bravo ČSOB!
                                                              spokojený (?)  klient


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 11. ledna 2005, 17:01

Publikováno v BLOG


Komentáře

9 komentářů: “elektronické bankovnictví v podání ČSOB”

  1. Ondra D. napsal:

    Nechtelo by to zmenit banku?

  2. Tatoch napsal:

    eBanka

  3. razzi napsal:

    Presne to samy se mi stalo taky. Zadal jsem spravne cislo, ale spatnou identifikaci banky. Zrusit se to nedalo, musel jsem cekat tri dny, az to clearingove centru CNB vrati jako platbu na neexistujici ucet. Jinak bych taky musel zacvakat stovku. Joo, CSOB uz neni co bejvala. Nebo spis se jeste nezacala ubirat k lepsimu. V soucasnosti s ni vedu jeden soudni spor a jeden pres Financniho arbitra.

  4. pepe napsal:

    kombajnemne se to jednou stalo taky, zavolal jsem operatorce na linku 24 a ta mi rekla, ze to muzu zrusit pres ni zadarmo nebo na pobocce za kilo… hadej, co jsem si vybral?

    nicmene ted jiz CSOB nemam a uzivam si sluzeb GE Money Bank.

  5. kombajn napsal:

    mno ono to moc nejde zrusit ucet, kdyz u banky splacis uver za fotak…

    jeden cas jsem mel soubezne e-banku, ale to je pomerne draha alternativa (byt jako el. bankovnictvi je to nejlepsi volba)

  6. kombajn napsal:

    zda je moznost zrusit to zdarma mi receno nebylo

  7. robert napsal:

    nuze? :)

  8. petaluz napsal:

    Pořád je to ještě dobrý. Když jsem potřeboval z jednoho málo využívaného účtu získat peníze (telebanking, kartu mi ukradli), tak se slečna zeptala, jestli složenkou na mou adresu. Poněkud nesměle jsem jí oznámil, že převodem na jiný účet, což dělám u jiných bank až moc často, že to považuju za neoddiskutovatelnou samozřejmost. Prý to nejde, protože nemám nastaven protiúčet a že jestli o to mám zájem, mám dojít na pobočku a tam zadat jeho číslo.
    Takže před každým zadáním příkazu na nový protiúčet přes telebanking je nutná návštěva pobočky :-)))

  9. mtz napsal:

    SmutneMam uplne rovnaku skusenost. To uz ani nehovoriac o tom, ze databazy ceskej a slovenskej CSOB nie su prepojene, takze nehrozi, aby som sa pri ceskej prepazke dozvedel cokolvek o slovenskom ucte alebo vice versa. Pritom slovenska CSOB je iba pobockou ceskej, nie je to samostatna banka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *