Aby bylo jasno, nemám v úmyslu se youtuberům posmívat a ani je nějak hejtovat (byť titulek vyznívá bulvárně, ale to má svůj důvod, více zjistíte ve videu níže, které jsem pro vás z akce sestříhal). Vzestup masového koukání na videa, která točí adolescenti doma v obýváku je zkrátka fascinující. Může se nám to nelíbit, stejně jako počty prodaných výtisků bulváru, ale to je tak všechno. Tyhle děti/dospívající totiž sebevědomě válcují internet a nám teprve pomalu dochází, že hřiště, které donedávna patřilo nám, přešlo pod jejich správu. Nebo ne?
Fenomén Youtuberů je i pro nás, jen mírně odrostlejší (35), těžko pochopitelný a to i pro ty, kteří se běžně pohybujeme v sociálních médiích/sítích jako doma. Na brněnském Babelcampu jsem natočil video, které se tomuto tématu věnuje. Ano přiznávám, že jsem zažil ledacos, ale ještě ne 17letého kluka, který natočí fakt špatnou rýmovačku o zasunutí, klácení holek a trojce a přitom jedním dechem dodává, že ho sledují hlavně děti 13-17. Ale proč by nesledovaly, když je rodičům jedno, co dělají na internetu? Možná netušíte, že mnoho dětí si úmyslně volí na svých sociálních účtech datum narození tak (18+), aby jim sítě neskrývaly obsah, který je určen i starším. Pak dává totiž smysl i to, že Facebook hlásí v ČR v některých věkových skupinách více lidí, než jich tu ve skutečnosti reálně žije (svým dílem k nadbytku účtů jistě přispějí i falešné profily) .
Kanály obou kluků z videa najdete tady: DenisTV a Danny z TVTwixx. Pokud je vám 30+, asi mnohá videa nepoberete. Chyba zřejmě není na vaší straně přijímače, ale mohu se mýlit (dnes asi budu trochu za nevrlého důchodce).
Obsah těchto videí je občas jak z jiného světa. Nejmenovaný kolega to v soukromé konverzaci po skončení panelu nazval „duševním pornem“. Výstižné. Nenáročná zábava. Starší ráno sáhnou po Blesku a večer si po náročném dni pustí v televizi Ordinaci nebo Ulici. Děti to nemají jinak. Chtějí se prostě jen stejně bezduše bavit jako rodiče. Chtějí se koukat na něco pěkného, případně vtipného na někoho v jejich věku, kdo jim rozumí. A to jim aktuálně žádná televize nenabídne. Nevydělávají, tak proč na ně cílit reklamu, že? V čem tkví úspěch youtuberů? Často přiznají, že sami neví. Ale když se podíváte na to, jak vypadají, spojuje je jedno. Jsou to krásní a atraktivní lidé podobní klukům ze skupiny One Direction, případně holky, které by nedělaly ostudu na fotkách do reklamy. Prostě se na ně hezky kouká. A marketéři již vědí, že v krásném obalu prodáte cokoli. Někdy i vzduch.
Ale abych jen sarkasticky nebručel, moc dobře si uvědomuji, že velká část těch mladých má víc fanoušků, než FB stránky zavedených značek. Myslím, že po jejich prezentaci si mnoho lidí, kteří spravují sociální sítě s desítkami tisíc fanoušků, chtělo obrazně vystřelit mozek z hlavy (já o tom chvíli uvažoval). Zatímco většina z nás v social médiích se trápí nad tím, jak komunikovat za značku, jak natáhnout lidi na web, jak získat více lajků, jak propojit tuto komunikaci s prodejem výrobků, jak u toho neudělat nějaký průšvih (typu Češi jsou smějící se bestie), tyto moderní internetové hvězdy sbírají views videí po statisících a milionech jenom tím, že blbnou a že umí do svých videí vložit product placement tak přirozeně, že jim může závidět 100% scénáristů v TV (případ od případu). A protože nejsou úplně hloupí, vědí, že kromě Youtube účtu je dobré mít i FB a Instagram. Mohou tak lépe šířit videa i reklamní fotky.
Z pohledu marketingu vypadají jejich čísla a statistiky impozantně. A to ve videu chybí vystoupení Johnyho Machetta, jehož videoklip „Se Zblaznim“ zaznamenal 8,2 milionu shlédnutí. Johny pravda není zcela typický youtuber, působil až překvapivě skromně (i on sám přiznal, že neví, za co vděčí svému úspěchu), ale také rapuje/zpívá (osobní názor: nejsem expert na tento druh hudby, ale nijak extra dobré mi to nepřišlo). I když se marketéři mohou utěšovat tím, že aktuálně mají fanoušci youtuberů daleko menší kupní sílu čerpající především z kapesného od rodičů, nepotrvá to příliš dlouho (vlastně jen pár let), kdy i oni začnou vydělávat. Pokud do té doby youtubeři své fandy udrží, mají zaděláno na to stát se skutečnými celebritami typu Leoš Mareš, jejichž doporučení dokáže nasměrovat masy ke správnému prodejci. Jde asi o jediné. Nezaseknout se a stárnout se svým publikem stejně, jako třeba filmový Harry Potter. Pokud si tedy v pozdějším věku diváci neuvědomí, že jsou pravidelně zneužíváni skrytou reklamou.
Již dnes těm úspěšnějším youtuberům stačí vyfotit si boty na Instagram (Johny Machette 91 400 fanoušků) a kromě 11 tisíc srdíček na sociální síti autora, zaznamená spolupracující obchod zvýšenou poptávku či úplné vyprodání daného typu. Jenže při pohledu na jeho Instagram snadno člověk nabude dojmu, že na jednu až dvě selfie připadá jedna fotka s product placementem. Z 5 posledních fotek jsou 4 s reklamou a 2 z toho dokonce DVOJITOU! Mimoňové na polštáři i ponožkách, boty VANS, Coca Cola, BMW i vlastní CD se opakují, dále fotka ZONky, fotka výhry pro fanoušky v podobě Zenfone2 (samozřejmě s tagem na výrobce Asus, v pozadí jsou mimoňové, jeho CD a bota VANS, což už je tedy silně bizarní), fotka stánku Bubleology, fotka v aerotunelu tak, aby byl vidět název společnosti 2x, a když to není jasné z fotky, pomůžeme si hashtagem #MamNovyKalhotyZeZootuANechciSiJePosrat a to jsme se dostali jen k 1. červnu, tedy 3 měsíce zpět.
Vzpomínám na svoje dětský léta, kdyz jsem pil malinovku ve skle a chodil do školky :D Zítra #ZpátkyDoSkoly takže hodně štěstí děcka ať uz jdete na SŠ nebo VŠ zvladnete to a nezaspete :D Fotka zveřejněná uživatelem johnymachette (@johnymachette),
Nutno je zmínit také to, že o největší hráče na trhu už projevují zájem i lidé mimo světa Youtube. Na televizní stanici Óčko tak můžete narazit třeba právě na Johnyho Machette nebo Teri Blitzen, či slovenského youtubera GoGo (přes milión odběratelů).
Někdo to vidí jako špinavou hru s reklamou pro naivní děti/diváky, někdo jako geniálně zacílený kanál. Pravda bude asi někde mezi. Faktem je, že již dnes jsou na trhu agentury (tubrr.net, Get Boost, Konektor Social), které tyto často ještě nezletilé děti zastupují. Na jednu stranu jim mohou pomoci s produkcí, poradit co a jak, ale taky je spojí se značkami, které potom youtubeři promují, určují jim, na které akce mají jezdit a podobně. Možná youtuberům sláva vydrží mnoho let, ale stejně tak je možné, že už za pár let budu považovat za největší oběti právě je. Hrozí, že zazáří a po opadajícím hypu youtuberství (který ovšem nemusí přijít) spadnou zpět na zem, neuplatí svůj životní styl, ani byty, které si někteří z nich pronajali, sotva dorostli do plnoletosti. Nicméně takové věci se mohly populárním lidem přihodit vždy. I v dobách, kdy internet ještě neexistoval.
ODKAZ: Jak na české youtubery (Konektor Social)
P.S. Ano, vím o existenci Jirky Krále (400k odběratelů YT, 110k INSTAGRAM, 32,3k TW a 176,7k FB – a řekněte upřímně přátelé, kdo z vás to má?), ale ten už je tak provařený, že mi přišlo zbytečné ho zmiňovat. :)
Napsat komentář