Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Počet fanoušků není na Facebooku měřítko úspěchu

I když si většina lidí myslí, že úspěšnost facebookové stránky lze porovnávat tím, kolik má fanoušků, jedná se jen o velmi častý omyl. U FB stránek totiž existuje několik daleko důležitějších měřítek, než jen počet fanoušků.

Všechny zde uvedené údaje byly platné ke 22.3.2013 18:00

V jaké je stránka kondici vám totiž počet fanoušků nikdy nenapoví. Vezměme si třeba facebookové stránky rádia Blaník a rádia Impuls. Blaník má něco nad 7 tisíc fanoušků, Impuls lehce přes 11 tisíc. Vede si tedy Impuls lépe než Blaník?

Stačí jeden pohled na obě stránky. Některé z postů na Impulsu jsou zcela bez reakce (like, komentář, sdílení), jiné mají jen jednotky liků (dobře fungující příspěvky mají ojediněle i několik desítek liků). To u Blaníků vidíte u postů běžně desítky až stovky reakcí. Na první pohled je tedy jasné, že ačkoli má rádio Blaník zhruba o třetinu méně fanoušků, žije to na jeho Zdi daleko více.

Jistě jsou i přesnější metriky „úspěchu“, jako například podrobnější Dosah, ale ty vidí jen správce stránky. Každý návštěvník oproti tomu vidí hodnotu položky Mluví o tom (Talking about). A zatímco u Impulsu je tato položka na čísle 154, na Blaníku činí 959 lidí. Jinými slovy: „Talking about/Mluví o tom je daleko zásadnější položka než počet fanoušků!“

Je to ostatně poměrně logické, protože získat velké množství fanoušků není zase tak obtížné, (nelegálně lze fanoušky například pokoutně koupit nebo je na stránku nalákáte pomocí reklamy). Jenže koupený fanoušek nebo ten, kdo klikl na „To se mi líbí“ jen díky lákavé reklamě, může ve výsledku vaší stránce uškodit. Nezáleží totiž na počtu fanoušků, ale na jejich kvalitě.

Zní to podivně. Co to je „kvalita fanouška“? Není to tak složité. Zatímco nekvalitní fanoušek klikne na „To se mi líbí“ a na stránku se poté již nevrací ani klikat na příspěvky, ani diskutovat či sdílet, kvalitní fanoušek se vrací na stránku, kliká na linky, obrázky, lajkuje, sdílí a diskutuje. A čím více interakce na vaší stránce, tím lépe pro stránku i pro EdgeRank. To ve výsledku znamená, že se vaše stránka zobrazí většímu procentu vašich fanoušků (pokud si myslíte, že když máte 20 tisíc fanoušků, tak vaše příspěvky vidí všichni, přečtěte si tento článek).

Díky položce „Mluví o tom“ snadno rozlišíte úspěšné stránky od těch, které sice dokázaly nalákat spoustu fanoušků, ale neumějí s nimi dále pracovat. Hrubě se lze orientovat jednoduchou rovnicí. Počet fanoušků vydělíme počtem „Mluví o tom“. Čím menší výsledné číslo je (může být i menší než jedna, ve chvílích, kdy o vaší stránce mluví více lidí, než máte fanoušků), tím lépe.

Nyní nabídnu svůj osobní pohled na věc a upozorňuji, že se jedná o můj názor a nikoli dogma. Jsem navíc deformovaný oborem který sleduji. Obecně se na stránkách médií daleko více reaguje, protože lidé si na tyto stránky chodí pro nové informace častěji než například na stránky výrobce oken. Osobně považuji za velmi úspěšné stránky, u kterých je toto číslo pod 10 (reaguje kolem 10% lidí z celkového počtu fanoušků). Za stránky, které jsou úspěšné lze ale považovat i stránku, která má toto číslo kolem 25 (reaguje kolem 4% lidí). Pokud se číslo pohybuje kolem 50, stále je stránka naživu (2% lidí). Stránku, u které poměr „To se mi líbí“ činí vůči fanouškům 100 (1% reakcí) už za příliš úspěšnou považovat nelze. Jak jsem ale již jednou zmínil, možná jsem jen deformován tím, že spravuji FB stránku Radiožurnálu, kde jsme se za poslední 4 měsíce pohybovali s tímto poměrem mezi hodnotami 5-20 (reaguje tudíž něco mezi 20 až 5 procenty lidí).

Jak jsou na tom třeba čeští mobilní operátoři?

Vodafone má 153 768 fanoušků, 954 Mluví o tom, z toho plyne číslo 161,2 (0,62% zapojených fanoušků)

O2 má 152 577 fanoušků, 1847 Mluví o tom, z toho plyne číslo 82,6 (1,2% zapojených fanoušků)

T-mobile má 187 752 fans, 6982 Mluví o tom, tedy 26,9 (3,7% zapojených fanoušků)

Vítězem v komunikaci na FB se tudíž stává T-mobile. Jenže pozor. Za měsíc může být situace značně odlišná. Spravovat Facebook dobře totiž není sprint, ale maraton. Stačí jeden dva úspěšné příspěvky a počet lidí, kteří o vás mluví raketově vystoupá.

SXC.hu

Autor: SXC.hu

A na úplný konec si dáme jeden bonbónek:

Hewlett-Packard s r.o. – stránka, která měla velmi úspěšnou kampaň s aplikací, o které internetová média v roce 2010 psala s nadšením. Jenže kampaň skončila a dnes je stránka příkladem, kam to vede, když vám nezáleží na kvalitě vašich fanoušků. Stručně řečeno… Vrátí se vám to jako bumerang! Přes 143 tisíc fanoušků a pouhých 236 „Mluví o tom“ – 606,5 a 0,165% zapojených lidí (za inspiraci ohledně HP děkuji Adamovi Zbiejczukovi, který stránku zmiňoval na New Media Inspiration).

Co jsem tímto elaborátem chtěl říct? Pokud spravujete firemní stránky, nenechte se nikdy svými šéfy dotlačit do situace, že byste nakupovali fanoušky nebo dávali zbytečně moc peněz do reklamy s cílem získat nové fanoušky. Možná díky atraktivní reklamě získáte desetitisíce fanoušků. Jenže k čemu vám ty mrtvé duše budou?


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 22. března 2013, 19:53

Publikováno v (Social) media


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *