Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Netvařme se, že se nic neděje

Mno jo. Zase koronavir a roušky. Píšou o tom všude, já vím. Škoda, že to už nikdo nečte…

Pokud někoho nechávala pravidelně se zvyšující čísla počtu nově nakažených chladnými, tak po čtvrtku již lze s jistotou říct, že rosteme exponenciálně. A to je velký špatný, protože prst na tepu doby už nedrží ani vládní epidemiolog Roman Chlíbek, který v dnes (18. září 2020) publikovaném rozhovoru říká: „Černé scénáře jsou třeba, že by mělo být denně 6000 nově nakažených, což jsou strašidelná čísla. Naše snaha je proto to udržet kolem tisíce, maximálně do dvou tisíc denně.“ Přitom už číslo za čtvrtek je o 56,5 % vyšší než maximální plánovaný počet případů – 3130 nových případů za den.

A pokud se vám zdá, že je to málo špatných zpráv, přidám ještě jednu: „Ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem testům provedeným od září vytrvale stoupá. Čísla Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukazují, že je ještě vyšší, než jsme si na základě veřejně dostupných dat mysleli. Poslední údaj mluví o 20,1 procenta.

Pokud nedočkavě vyčkáváte, kdy vyjde ona slibovaná e-Rouška 2.0, tak už vyšla, jen ji nehledejte jakou e-roušku 2.0, protože ji vydali jako update. Ano, rozhodně to šlo udělat méně zmatečněji, ale tak… Snad už jste si za těch pár měsíců zvykli, že tady v téhle republice si na bezchybná řešení a komunikaci k občanům moc nehrajeme. Každopádně tohle si na rozdíl od první verze nainstaluju rád.

V případě klimatu to neklaplo, ale stejně se mi vkrádá do hlavy zase ta stejná, poťouchlá myšlenka. Co takhle zkusit poslouchat lidi, kteří ví o čem mluví? Lékaře z oboru a vědce třeba? Nebo co takto vzít zodpovědnost do svých rukou a odpustit si kino, večeři v restauraci, pivo uvnitř hospody? Možná říkat víc nahlas, co si myslíte o sobcích šijících si roušky ze záclony. Omezit osobní kontakty, využívat možnosti setkávat se virtuálně přes videohovor? Žijeme v moderní době, kdy bychom se měli umět docela snadno izolovat na pár týdnů a nemít z toho psychické trauma.

Než mi někdo zase začne psát o tom, že je to jen chřipka. To, že nakažení koronavirem přežijete jen s lehkými projevy neznamená, že vám nepoškodí srdce. Odborníci varují, že virus může mít dlouhodobé zdravotní následky, které jsou v současnosti z velké části neznámé. V jedné studii zjišťovali například zdravotní stav srdce stovky pacientů se středním věkem 49 let, kteří se zotavili z COVID-19. V 78 případech vyšetření ukázalo srdeční abnormality, to jsou 4 z 5 lidí. Možná se ukáže, že o to čas zahladí a i nakažení lidé se nakonec dožijí stejně vysokého věku jako ti, co nemoc neprodělali. Nebo to zkrátí lidem život o 10, možná 15 let. Chcete tohle riskovat?

Tohle je už 11 dní staré video (7. září), ale myslím, že to, co říká Jaroslav Flegr má hlavu i patu:

Vložím sem ještě dva odkazy na jeho FB stránku (vložení přímo do webu není optimální, protože černý text na černé se nečte nejlépe).
17. září – https://www.facebook.com/prof.jaroslav.flegr/photos/a.876178592502668/3323775351076301/?type=3&theater
13. září –https://www.facebook.com/prof.jaroslav.flegr/photos/a.876178592502668/3311364672317369/?type=3&theater

A nakonec ještě povzdechnutí: Co jiného než fakenews a lidská hloupost může za takový výsledek? Co jiného? „Rouškám jako ochraně před šířením koronaviru aktuálně věří 61 procent Čechů, což je o devět procentních bodů méně než v dubnu. Naopak nedůvěru k tomuto typu ochrany momentálně vyjádřilo 35 procent lidí, tedy o 13 procentních bodů více než před necelým půl rokem.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pátek, 18. září 2020, 10:26

Publikováno v BLOG


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *