Bitcoiny, covid, Kombajn a něco málou o cloud miningu, který se aktuálně přiliš nevyplatí. Klidně pošlete tipy na cloudy s lepší cenou!
Tři týdny volna utekly jak voda. Dnes to bude 47 den, kdy si splním limit 10 tisíc kroků a doma přidám nějaké to cvičení. Váha je sice stále přes 90 kg, ale mám pocit pevnějšího těla a opasek už nezapínám na poslední dírku. Tento podzim a zimu chci být v lepší formě, protože se trochu bojím, že do nemocnic se brzo podíváte pouze jako pacient s covidem, pokud teda bude vůbec místo. Na úvod přiznávám, že z volební debaty na ČT jsem dal jen prvních 40 minut. Myslím, že na tohle je můj život krátký, ale videomapping se mi líbil…
Ráno oznámil americký prezident Trump, že je covid pozitivní a bude jistě zajímavé sledovat, jak bude reagovat akciový trh a kurz dolaru a taky jak bude reagovat samotný Trump, když mu nemoc měsíc před volbami zkomplikuje předvolební kampaň.
Co se týká bitcoinu, mám aktuálně zhruba polovinu bitcoinu v papírové podobě na Revolutu (říkám tomu papírový bitcoin, protože ho lze jen převést zpět na dolary či koruny, ale nepošlete ho z Revolutu ven jako bitcoin) a polovinu v reálné podobě na blockchainu (nákupy na burzách + něco málo cloudové těžby). Minulý týden jsem převedl zbytek peněz z akcií do cloud miningu. Začalo to špatně, protože Slushpool měl smůlu na bloky a hned dva hledal víc než 23 hodin. Proto jsem postupně přikupoval kontrakt za kontraktem. Pak měl mining nějaké problemy, tak jsem psal na podporu a kromě omluvy dostal zdarma výkon 100 THs na 3 dny, takže jsem nakonec vytěžil asi jen o 3 % méně, než kdybych si to rovnou koupil někde na burze. Ale těch několik dní sledování těžby, za to myslím bohatě stálo. Když to člověk bere jako druh hry, je to fakt zábava. Pokud vás baví grafy, čísla a vlastně taky trochu toho štěstíčka. Já vím, jsem divnej.
Nemohu ale nezmínit aktuální stav Slushpoolu. Ano, je to legenda. Nejde jen o první český pool pro těžbu bitcoinu, ale o vůbec první pool pro těžbu bitcoinu, který na světě vznikl. Fakt je ovšem ten, že mu setrvale klesá výkon. Aktuálně (24H) už nabízí jen 1,5 % globálního výkonu. V ročním grafu mu přitom patří podíl 4,2 %. A tak logicky klesá i číslo určující maximální počet bloků, které se mu povede vytěžit za 24 hodin. Zatímco v roce 2018 dokázal pool najít dvakrát i přes 30 bloků za den, v roce 2019 padlo hned 3x za jeden den 26 bloků, letos je nejlepší den v dubnu, kdy padlo 15 bloků. A za posledních 14 dní padlo jen jednou aspoň 5 bloků za den.
Vyplatí se tedy dnes cloud mining? Podle hrubých propočtů (každý den je to trochu jinak, protože to závisí na ceně bitcoinu i dolaru) dnes v průměru vytěžíte výkonem 100 THs (prodávaném například od kluků v Kazachstánu zde – já měl koupený kontrakt 100 THs za 9,3 dolaru, který je ale aktuálně vyprodaný) asi 6,49 dolaru. Takže jste zhruba na 70 % toho, kolik byste dostali při přímém nákupu na burze. Tratit téměř třetinu je samozřejmě luxus, který si ne každý chce dovolit. To už má menší spread i fyzické zlato. Ale jako forma zábavy pro volné chvíle geeků a poloautistů (jako jsem já) to může posloužit.
A jak si stojí bitcoin? Jakub Kralovanský má hned 3 scénáře a i když je podle něj bitcoin v bull runu, jeho cenu ovlivňují i jiné trhy. Myslím, že vytáhnout aktuálně z akcií nějaké volné peníze je dobrá strategie (zda je držet v korunách či dolarech je ovšem zapeklitou otázkou). Při případném pádu bitcoinu pod 9k budu rozhodně rád přikupovat.
Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.
Napsat komentář