Pokud se náhodou zajímáte o sociální sítě a spravujete si třeba stránku na Facebooku pro vaši malou firmu, asi neuvažujete o tom, že si pořídíte nějakou specializovanou firmu na správu této stránky. Děláte dobře.
A to minimálně ze dvou důvodů. Jednak si myslím, že pro OSVČ či malé firmy není Facebook stěžejním prodejním kanálem a tudíž negeneruje dostatečný zisk, aby pokryl náklady spojené s takovými službami a jednak nikdo z externí firmy nezná vás, vaši činnost ani postupy ve vaší firmě tak, jako někdo, kdo v ní pracuje nebo pro ni dokonce dýchá (a než vaši firmu pozná, vytáhne z vás balík).
Samozřejmě, že i svépomocí lze dělat sociální sítě správně i špatně. Pokud někoho baví, asi si občas přečte nějaké články, které mu napoví, jak zlepšit komunikaci či přitáhnout fanoušky. Pokud se v této oblasti nevzděláváte, pak děláte chybu. Nebo to alespoň neděláte dobře.
I Facebook se totiž vyvíjí. A to ani nemluvím o tom, že většina uživatelů Facebooku ani netuší o takových věcech jako je například EdgeRank a myslí si, že když má stránka dva tisíce fanoušků, tak každý z nich uvidí všechny statusy stránky. Velký omyl. S lidmi, kteří si toto myslí se potkávám téměř denně. Naštěstí o této problematice existují volně přístupné články. Doporučuji si přečíst například tento, tento a tento (některé jsou možná i díky občasným změnám uvnitř mechanismů FB již ne zcela přesné). Neuškodí ani sledovat pravidelně server Tyinternety.cz, JustIT.cz nebo Lupa.cz.
Další častou otázkou je, který typ příspěvků funguje nejlépe. I když si nemyslím, že tou pravou cestou je publikování vtipů nebo fotek vnadných slečen (často navíc jednoduše stáhnutých z internetu a tedy poškozujících autorská práva autora), pravdou je, že text či video funguje jednoznačně lépe než jen publikování suchého textu. Výhoda publikování fotek na Facebooku je ještě jedna. Zatímco u komentářů pod příspěvky lze opravit případné překlepy nebo chybějící slovíčko, u statusu stránky tomu tak není. Pokud se uklepnete a váš textový status obsahuje překlep nebo pravopisnou chybu, je jedinou možností jej smazat a publikovat znova. A pokud si překlepu všimnete po pár hodinách, smažete se statusem i likes a komentáře. Když ale publikujete fotografii, její popis lze upravit i dodatečně beze ztráty likes nebo komentů.
Samozřejmě, že pokud budete chtít být poctiví a publikovat pouze fotografie a obrázky na které máte autorská práva, sami si pravděpodobně příliš dlouho nevystačíte. Naštěstí existují místa, kde lze obrázky stahovat zadarmo. Zkuste některou z fotobank, které nabízejí fotografie zdarma. Na trhu jich není málo. Například Stock.Xchng či některou jinou z tohoto seznamu. Pravda, ani to vás nemusí ochránit před problémy s fotobankami, které někdy nabízejí k prodeji fotografie, které lze stáhnout z internetu zdarma a ještě jsou schopné vás za to žalovat (jako Profimedia nebo Isifa, které si nechávají platit i za volně přístupné fotografie NASA). V takových konkrétních případech byste ovšem spor určitě vyhráli. Využít lze též rozšířeného hledání Google s využitím parametru „práva k užití“, nicméně to není zcela stoprocentní.
Nevyhýbejte se ale ani zmiňovaným textovým příspěvkům. Jen je vhodné mít na paměti, že nejlépe fungují příspěvky krátké. Podle jedné ze studií mají příspěvky v rozmezí 100 až 150 znaků o 60% více likes než ty delší. Chybět by neměla ani pobídka: „Pokud se vám to líbí, dejte like“, „Sdílejte!“ nebo pokus o vtažení do diskuse: „Co si o tom myslíte vy?“ Vyhněte se taktéž přílišnému počtu příspěvků. Pokud nevyrábíte zpravodajství, bohatě postačí jeden či dva posty denně. Pamatujte ale na to, že spravovat Facebook po nocích a publikovat příspěvky po deváté večer nemá moc smysl. Pokud jindy nemáte čas, nic se neděje. Stránky totiž umožňují příspěvky naplánovat. Stačí si jen všimnout šedé ikonky hodin v levém dolním rohu nového příspěvku.
Věděli jste, že použití zkracovače adres je sice silně doporučováno na Twitteru, ale na Facebooku může být kontra produktivní? Dlouhé adresy jsou sice občas nepěkné, ale máte o 16% vyšší šanci interakce než s adresou zkrácenou. Někteří lidé se totiž zdráhají klikat na adresy, které vedou neznámo kam. Myslíte si, že použití emotikonu (smailíku) nepatří na firemní stránky? Pak se i tím ochuzujete o reakce na Facebooku. Příspěvky se smailíkem :D mohou mít až o 138% více interakcí, než příspěvky bez smailíku a příspěvky s :P o 102% více reakcí. Kde takové informace člověk najde a lze jim věřit? Vyčíst je lze rychle z nejrůznějších infografik. O tom, zda jim věřit či ne si ovšem musíte rozhodnout sami. Obvykle je vhodné sledovat zdroj těchto informací. Mimochodem průběžně doplňované album infografik naleznete i u mně na Pinterestu na nástěnce nazvané Social media.
A především se sami učte. Pozorujte, které příspěvky byly extrémně úspěšné a které naopak nikoho nezajímaly a zkuste tomu přizpůsobit i vaše další posty. Všímejte si i zdánlivých detailů. V pátek asi lépe zafunguje příspěvek, který asociuje volný víkend než upozornění na blížící se termín splatnosti daně, nemyslíte?
Kombajne, dobré počtení, jen mi na začátku chybí, že by si každý měl před založením stránky na FB umět odpovědět na zásadní otázky. Proč to dělám a co tím chci získat? Mít stránku na FB je trendy, ale ztrácet čas něčím, co mi nic nepřináší,je těžký omyl.