Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Koronavirus přináší paniku

Původně jsem se chtěl zamyslet nad aktuální situací na finančních trzích, ale pak jsem našel denní report z J&T a přišlo mi úsměvné, že bych se měl já sám do podobných analýz pouštět. Jsem jen nadšený amatér sledující trhy, chybí mi dostatek zkušeností a tak se budu držet spíše prostého popisu toho, jak jsem se zařídil a přihodím pár zajímavostí, na které není v mainstreamovém zpravodajství čas…

Odpoledne 24. jsem si všiml, že nepadají jen akcie italské, ale i zbytek světa. Chvíli jsem váhal, ale nakonec jsem se zbavil NFLX, TSLA i SPCE. Ne, že bych jim nevěřil, ale myslím, že se dá předpokládat, že dolů půjde vše a nepřejde to za jeden den. Inkasovaný zisk byl asi 23 %, což by bylo skvělé, kdybych nekupoval akcie jen za pár stovek, ale za desítky tisíc. TSLA je aktuálně hodně přifouknutá a pokles byl myslím na pořadu dne i před koronavirem (na stranu druhou, je to lovebrand jako řemen). Do konce března bych minimálně TSLA chtěl koupit zpět, protože se očekává Battery Investor Day (a následný růst). Je ale třeba myslet i na to, že na trhu je dost levných peněz, takže propad trhu nemusí být tak fatální. Přesto se dá čekat, první kvartál nedopadne pro mnoho společností dobře. Nepotvrzuje se ZATÍM ani představa kryptonadšenců, že bitcoin bude rezervní držitel hodnoty a nové elektronické zlato. Spolu s akciemi totiž padal i on. Myslím, že jednoho dne se oním digitálním zlatem opravdu stane. Ale ne dnes, ani za měsíc.

Za přečtení určitě stojí denní souhrn J&T, který pochází od jejich tradera Michala Semotana, kterého můžete sledovat i na Twitteru. Rozhodně souhlasím s tím, že „technologický sektor, zvlášť producenti chipů a dalších segmentů, mají kam padat po rallye ze závěru loňského roku, tam zatím čekám… „. Zřejmě tak již neplatí nedávné vyjádření šéfanalytika Goldman Sachs„V krátkodobějším horizontu…je větším rizikem podle nás skutečnost, že dopad koronaviru na ziskovost může být v současných cenách akcií podceňován, což naznačuje vysoké nebezpečí korekce,“ sdělil klientům šéfanalytik pro akciové trhy Peter Oppenheimer. Korekce na trzích znamená, že trh sestoupí o minimálně 10 % z nedávných maxim.

Co vlastně víme o koronaviru? Jeho specialitou je inkubační doba 7-14 dní (a podle některých zpráv dokonce až 27 dní). Klasická chřipka se přitom rozvine do dvou až pěti dnů. To v podstatě znemožňuje kontrolu jeho šíření, protože nemocný člověk může poměrně dlouhou dobu fungovat bez příznaků. Teprve těsně před tím, než se objeví příznaky, na konci inkubační doby, by měl být infekčním (roznašečem). Jenže to už může být na druhé straně Země. No, přiznávám. Jsem cynik a znovu jsem oprášil hru Plague. Virus je pro lidi do 60 let poměrně neškodný (za předpokladu, že nemáte sníženou imunitu nebo netrpíte třeba cukrovkou).

PRE-EXISTING CONDITION
DEATH RATE*
Cardiovascular disease
10.5%
Diabetes
7.3%
Chronic respiratory disease
6.3%
Hypertension
6.0%
Cancer
5.6%
no pre-existing conditions
0.9%

Zdroj: https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/

Pokud vás zajímá, kde sledovat rozšíření koronaviru, tak doporučuji stránky COVID 19 – Global Cases, kde najdete krásnou mapu i s grafem a počty aktuálně nemocných a mrtvých.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 25. února 2020, 22:05

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *