Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Komu seberou roboti a umělá inteligence práci?

Pokud lidstvo začne řešit změny klimatu, tak tu možná ještě pár stovek let bude na Zemi strašit. A rovnou musím opravit titulek. Existují vůbec nějaké řemesla a práce, které ani umělá inteligence a roboti nedokáží napodobit? Pokud vás snad některá napadají, napište mi do komentářů.

Začněme tím zjevným. Již dnes má Amazon sklady, kde se prohání kromě skladníků, také roboti (už v roce 2017 jich měl po celém světě přes 100 tisíc a není divu, protože v roce 2015 koupil společnost Kiva Systems vyrábějící roboty pro sklady). A již dnes můžete na silnicích spatřit vozy, jež se umí chovat autonomně. Dokonalé nejsou. Zatím. Ale skladníci a řidiči (od kamionů přes vlaky po soupravy metra) nejsou jediní. Spisovatele a novináře může umělá inteligence nahradit taky. A i když my lidé z IT víme, že angličtina je i díky většímu rozšíření na řadě první, své pokusy s psaním textů bez člověka už provádí i ČTK. A je to už skoro rok, kdy státní zpravodajská agentura Čínské lidové republiky představila virtuálního moderátora.

Zde si neodpustím malou poznámku: sousloví „umělá inteligence“ se dnes stalo spíše marketingovým tahákem a často je tak nazývána její podoblast, kterou lze přesněji označit jako strojové učení. Cesta ke skutečné umělé inteligenci ale bude zřejmě ještě dlouhá, vždyť i sama Wikipedie připouští: „Navzdory běžnému přesvědčení je snaha o vytvoření „skutečně inteligentního stroje“ záležitostí okrajovou, a většina zájmu je soustředěna jinam.“

Koho nahradí roboti dál? Umělá inteligence by si mohla dobře poradit například s administrativními věcmi. Pokud vám snad uniklo loňské video, ve kterém Google AI volá do kadeřnictví, tak si ho pusťte. Pokud snad patříte k těm, kteří musí pravidelně dávat dohromady nějaké reporty, pak i to vaše zaměstnání patří k ohroženým. Nebojte, nebudete sami, protože následovat budou prodavači. Kromě samoobslužných pokladen jsou již dnes realitou například schránky pro vyzvednutí zboží. Stejně tak lze očekávat, že jednoho dne začne balíky doručovat znovu třeba i Česká pošta (sorry, nemohl jsem si tento laciný vtípek odpustit). A co teprve těžká práce na stavbách (3D tisk), v lesích (těžba dřeva) nebo na poli? Robotický Berry-4, kterého tvůrci nazývají familiérně „Harv“ dokázal loni bezchybně sebrat 20 % jahod z každé rostliny. Letos by to mělo být 50 %, takže se stále vyplatí člověk s úspěšností 80 %. Ale bude tomu tak i za rok či dva? Jeden Harv má nahradit 30 sběračů. Není taky divu, když může pracovat 20 hodin denně a to ve dne i v noci.

Například technicky vyspělé Japonsko, které má problémy se stárnoucí populací, hodlá roboty využívat v péči o staré a nemohoucí lidi. A je opravdu tak těžké si představit, že by kvalitní umělá inteligence mohla nahradit třeba učitele na základních a středních školách? Opravdu se budeme bránit tomu, aby místo jednoho učitele na 20 dětí, měl každý školák svého učitele třeba ve virtuální realitě? Učitele, který se přizpůsobí tempu žáka a znovu s ním projde to, co žák nechápe, protože na to má čas? Že to zní jako utopie a sci-fi?

A jak přesně byste se v roce 1985 (v roce, kdy na trh přišel procesor Intel (80)386, který zvládl 5 milionů instrukcí za sekundu, tedy zhruba 1/60000 toho, co dnešní procesory i7 6950X) dívali na člověka, který by vám tvrdil, že za 30 let bude mít skoro každý člověk přenosný počítač s neustálým připojením k celosvětové síti, že takový počítač bude umět přehrát i nahrát nejen zvuk, ale také video a to hned v 5krát lepším rozlišení (HD) než tehdejší televize (PAL), s ohromující jemností displeje, bude obsahovat hned 2 kamery a celý bude zhruba stejně drahý jako onen samotný procesor v roce 1985 (299 dolarů). Šílenství!

Podle jedné oxfordské studie připraví automatizace o práci až polovinu lidí během následujících 25 let. Jenže je tu jedna pozitivní věc, kterou mohu demonstrovat na mém vlastním případě. Jsem ročník 1979 a dnes pracuji jako editor sociálních sítí. Když jsem v roce 2001 nastupoval do svého prvního zaměstnání (jako správce LAN sítí), moje současná pracovní pozice ani neexistovala. Ne pouze v České republice, ale na celém světě, protože Facebook byl založen až v roce 2004. Co z toho plyne? Snad to, že některé pracovní pozice zaniknou, automaticky neznamená, že se nevytvoří nové pracovní pozice (alespoň do doby, kdy se roboti naučí opravovat a programovat sami sebe). A taky si z toho můžeme vzít to, že doba kdy člověk vychodil jednu školu a vystačil si s tím celý svůj život, je zkrátka nenávratně pryč. Svět se nám dost zrychluje i díky vynálezům jako jsou mobilní telefony a internet. A tak již dnes přestává dávat smysl učit naše děti úzkoprofilově zaměřené obory.

Pokud máte 20 minut času, mrkněte, jak se tohoto tématu chopil John Oliver (s českými titulky):

P.S. Když už mluvíme o budoucnosti, minulý týden jsem strávil dva dny na Future Port Prague festivalu a velmi mě pobavili pracovníci jedné nejmenované banky, když se jedné mé o dost slavnější kolegyně v rámci ankety ptali, jak si představuje bankovnictví budoucnosti. Měl jsem nutkání vytáhnout mobil a říct jim, že já už jedno takové mám – Revolut. Ano, znovu spustili kampaň 300 korun pro nové členy (zdráhám se říct zákazníky, protože sám využívám tarif s nulovými měsíčními poplatky) a stávající zákazníky, kteří ty nové přivedou. Takže pokud máte zájem, tudy prosím: Chci REVOLUT. A pokud snad netušíte o co jde, v minulém příspěvku (jo, opakují tuto akci fakt po pár týdnech) najdete detailnější rozbor Revolutu.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 17. září 2019, 8:10

Publikováno v BLOG


Komentáře

Jeden komentář: “Komu seberou roboti a umělá inteligence práci?”

  1. Honza Strom napsal:

    Myslím, že v budoucnu nebude existovat zaměstnání, které by nemohla dělat AI. Možná budou některé zaměstnání uměle udržovány pro část lidí, aby měli pocit užitečnosti. Zbytek lidí bude ve VR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *