Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Jak začít s kryptoměnami?

I když raketový vzestup kurzu Bitcoinu se už opakovat zřejmě nebude, není vyloučeno, že se kryptoměny mohou do budoucna stát novodobým zlatem a téměř jisté je, že některé z nich porostou o několik řádů (třeba takový Zurcoin vyrostl v sobotu za 24 hodin o 7148.35 %). 

Slovo „kryptoměny“ zní někdy pro laickou veřejnost cize až hrozivě. Ale jako mnoho jiných technologií, které kdy vymysleli lidé od IT, prochází jistými fázemi vývoje. V té první se o věc zajímá pouze část lidí z okolí IT. Příkladem mohou být samotné počítače. Dříve velice sofistikovaná věc, kterou dnes máte na stole doma, v práci a vlastně i v kapse v podobě chytrého telefonu. Stejně tak se vyvíjí i svět kryptoměn. Například pro spuštění těžby kryptoměn již nepotřebujete pracovat s příkazovým řádkem. Takže pokud zvažujete rozšíření svého investičního portfolia směrem ke kryptoměnám, máte hned několik možností.

0. bitcoiny zdarma

Osobně moc na věci zdarma nevěřím, ale pokud máte chuť, můžete zkusit získat nějaké malé zlomky bitcoinů třeba tím, že načtete stránku a po 20 minutách potvrdíte captchu, jak se to děje na Minebit (update 15.8. – výplata slíbená mezi 12. a 13. srpnem dosud nedošla). Nebo jednou za hodinu potvrdíte captchu na FreeBitcoin. Kryptoměny denně zdarma a bez klikání nabízí i Qoinpro.com. Zda některý ze zmiňovaných skutečně vyplácí slíbené odměny ovšem zatím potvrzeno nemám, zkouším služby příliš čerstvě. Obecně ale platí, že mezi těmito službami najdete hodně nepoctivců a ruku na srdce čas strávený klikáním vám přinese v nejlepším případě pár desítek až stovek satoshi. Jeden satoshi je (k 9.8. 2017) v dolarech 

Co naopak vypadá od prvního pohledu jako PODVOD je Getbtc.online, který vám ‚vytěží‘ za pár minut třeba celý BTC, ale nejdříve musíte klukům poslat ‚poplatek‘. Zaplatíte 1400 korun a dostanete 2,5 bitcoinu v hodnotě 150 tisíc korun? Sorryjako, tolik naivity, abych tohle vyzkoušel, jsem v sobě nenašel. A umocňují to bezduché komentáře typu: „Gonna buy some votka using this bitcoins, thank you my friend nebo It is amazing how much money can u make by sitting and watching tv“ i samotná konzole, která předstírá nějaký síťový provoz (viz obrázek). Něco málo anglicky k tomu najdete zde.

temp

1. kryptoměny si natěžit

Pokud nemáte moc peněz nebo tomu nevěříte, můžete zkusit těžbu na svém počítači. Zatím uživatelsky nejpříjemnějším řešením, které jsem našel, je Minergate. Snadno pochopitelný miner v grafickém provedení vhodný i pro lidi, kteří moc počítačům nerozumí. Podrobněji jsem se programu MinerGate věnoval více v tomto textu. Kromě toho existuje velké množství textových konzolí. Některé jsou univerzálnější, jiné jsou zaměřeny jen na jednu měnu. Každopádně vyžadují o něco lepší znalosti práce s počítačem, protože je nutné je správně nastavit. Při těžbě musíte od vytěžené částky odečíst zvýšený odběr elektřiny, v případě specializovaných počítačů minerů také několik tisíc euro za hardware (těží se na počítači s několika výkonnými grafickými kartami) a těžba je samozřejmě během na dlouhou trať.

2. kryptoměny si natěžit v cloudu

Pokud trochu peněz máte, můžete si počítačový výkon pronajmout. K dvouletému kontraktu na Minergate vám bude stačit i pouhých 5 dolarů, ale samozřejmě, že za tuto částku si příliš velký výkon nekoupíte. Můžete si ale výkon dokupovat postupně. Vzhledem k tomu, že těžba v cloudu se objednává na delší časové období, je vhodné prověřit si služby poskytující společnost a nutné počítat s tím, že cena kryptoměny i obtížnost její těžby se budou v průběhu kontraktu měnit. Jak se vyplácí těžba různých kryptoměn v porovnání s bitcoinem si lze spočítat na kryptoměnové kalkulačce CoinWarz. Na Genesis Mining můžete těžit i jiné měny než bitcoin. Podobných služeb je samozřejmě více. Ale znovu připomínám, prověřte si co a kde kupujete.

Snadnost placení na dálku svádí k tomu být líný a to by se vám nemuselo vyplatit. Na serveru Microhash.net vám darují výpočetní výkon 10kH/s zdarma pouze za registraci a další si můžete dokoupit. Web slibuje zhodnocení 10 % denně, což je něco, co by vás mělo asi odradit, protože to zavání pyramidou a je to proti zdravému rozumu. Takže služby jsem zde neobjednal (nesedí mi ani cenová politika webu, Minergate mi za stejnou cenu nabídl 400x vyšší výpočetní výkon a podstatně nižší zisk), ale uvidím, zda něco vytěžím zdarma a zda to půjde dostat do mé peněženky.

3. kryptoměny si zakoupit ve směnárně

Pokud chcete investovat hned, můžete zkusit buď bitcoinové bankomaty nebo velké množství směnáren. Stejně jako v ulicích Prahy si dávejte pozor na to, zda odpovídá kurz směnárny realitě. Rozdíly mohou být velké. Z těch větších mám zkušenosti s Coinbase, která má přehledně zpracovaný web, ale také vyšší poplatky a nehodí se tedy ke krátkodobému držení kryptoměn. Pokud chcete nakupovat bitcoiny, litecoiny nebo ripple, můžete použít směnárnu Bitstamp. No a pokud potřebujete směnárnu s podporou opravdu hodně měn (napočítal jsem jich přes PADESÁTKU) nebo pokud chcete směnit některou z natěžených měn na jinou, zkuste směnárnu Changelly (která také patří pod již zmiňovaný MinerGate). Ta funguje i jako widget vložitelný na webovou stránku (viz níže), takže pokud začínáte přemýšlet o kryptoměnách, můžete ji rovnou vyzkoušet. Ale než to uděláte, pozorně si prohlédněte kurz. Například za 1 LTC chtěla směnárna 120 dolarů ve chvíli, kdy na bittrexu stál 78 dolarů.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pondělí, 7. srpna 2017, 8:11

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

2 komentáře: “Jak začít s kryptoměnami?”

  1. Aleš napsal:

    Díky za velice zajímavý a čtivý článek. O kryptoměnách již delší dobu uvažuji, to je pravda. Stále se ale nemohu rozhoupat. Možná je to také strach? :-)

  2. kombajn napsal:

    Jde to i bez toho, aby do toho clovek vrazel vydelane penize…
    http://www.kombajn.info/jak-zacit-s-kryptomenami-bez-finacniho-vkladu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *