Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Jak jsem těžil bitcoin pomocí ASIC mineru

Protože když se o něco zajímám, tak chci vyzkoušet všechno, bylo jen otázkou času, kdy se propracuji od obchodování s kryptoměnami k jejich těžbě. Už si to moc nepamatuji, ale někdy v hluboké minulosti jsem pár milibitcoinů vytěžil. To bylo ještě v dobách, kdy vám stačil počítač s grafikou nebo několik počítačů. Je to už nějaký pátek a od té doby se pár věcí změnilo.

20170907_092645

 

Dnes na běžném počítači nevytěžíte nic. K těžbě se používají buď tzv. rigy, což je rám, do kterého je zapotřebí osadit několik grafických karet a ty potom trápit výpočty nebo ASIC miner, což je krabička určená jen pro velmi specifické výpočty, při těžbě bitcoinu tedy konkrétně algoritmus SHA-256. Problémem ASIC minerů je to, že se na rozdíl od rigů nehodí na nic jiného. A zatímco rig můžete po nějaké době rozložit a prodat z něj grafické karty, v případě ASIC mineru ho můžete vyhodit nebo zkusit těžit některou z jiných měn (ovšem pouze těch, které jsou založené na SHA-256). Protože roste počet minerů a technika se také posunuje dál, stačil vám kdysi k odměně výkon v řádech megahashů za sekundu. Pak přišly minery s výkonem v gigahashích a aktuálně má smysl těžit s výkonem v desítkách terahashů (nejmenší možný koupitelný výkon na Nicehash cloudu je 50 THs).

Od koupě ASIC mineru 25 GHs od firmy Butterfly Labs jsem vlastně moc nečekal (jeho zlatými časy byl rok 2013). Spíš mě zajímalo jak snadné to je. Udělal jsem základní chybu a nespočítal si, zda je reálný alespoň návrat investice 1900 korun. Pokud vezmu v úvahu, že nejmenší možná částka, kterou je možné po vytěžení na Slushpoolu vybrat je 0,001 bitcoinu, pak by mi pouze s tímto minerem zabralo natěžit danou částku asi 100 dní. To dělá závratnou korunu na den. Při nákladech na elektřinu kolem 29 korun (jsou to jen hrubé hodnoty). Jenže protože je miner osazený dvěma větráky docela hlučný, dal jsem ho do komory, kde mu občas padá wifi. Tím pádem z něj klesl ‚profit‘ ještě níže. Celé je to samozřejmě ekonomický nesmysl. Byl bych na nule ve chvíli, kdyby bitcoin zvedl 30x svou hodnotu. Neříkám, že by za 4 roky nemohl být bitcoin třeba za 140 000 USD, ale pokud si to myslím, mělo by daleko větší smysl za peníze vložené do elektřiny koupit bitcoiny přímo.

Takže co dál? Tím pádem končí období jedna, kdy jsem zkoušel těžit bitcoiny na poolu Slush a zkusím se přesunout na pool EOBOT. Podívám se, zda nemohu s výkonem 25 GHs těžit některou z méně významných měn založených na SHA-256. Předpokládám, že tak do měsíce mě to po opětovném spočítání nákladů přestane bavit. A pak se z mineru asi stane těžítko, protože jak jsem psal již výše, ASIC minery nejde na nic jiného použít a tudíž se hodně špatně prodávají. Nebo snad máte zájem o miner? Prodám již brzy a se slevou! :)

P.S. Pro těžbu měn platí, že potřebujete velký výkon, co nejnižší cenu elektřiny (majitelé elektráren jásejte) a co nejstudenější podnebí, protože farma minerů vygeneruje hodně tepla. Takže pokud někdo bydlíte na Islandu a máte tam vlastní elektrárnu, jste za vodou…


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 7. září 2017, 9:35

Publikováno v Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *