Na začátku května mně napadlo, že bych při své práci, která spočívá především v komunikaci na sociálních sítích pro Radiožurnál, použil i infografiky. Oproti všem těm facebookovým aplikacím, placené reklamě v tisku nebo mikrowebům má totiž několik nesporných výhod.
Infografika je totiž jednoznačně levnější než výše uvedené formy sebepropagace nebo komunikace. Pokud najdete dostatečně renesančního člověka, dá se udělat skoro na koleně v jednom nebo dvou lidech. Porovnejte s tím, kolik lidí potřebujete ke spuštění aplikace či webu. Stačí jen mít nějaká data, grafický editor a krapet grafického cítění. Další výhodou je i rychlost. Spustit za dva dny web sice lze, ale bez testování si ho žádná větší instituce nedovolí pustit ven. Osobně tedy beru infografiku jako hodně muziky za málo peněz. V čase sociálních sítí lze navíc obrázek poměrně krásně šířit. Využívat nemusíte pouze Pinterest, ale hodit ji můžete kamkoli (Twitter, FB, G+, LinkedIn, web, tiskové zprávy nebo nabídnout volně k šíření na blogech a serverech).
A tak jsem se rozhodl, že bych rád nějakou drobnou ‚infografiku‘ připravil i pro blížící se akci k 90. výročí Radiožurnálu a potažmo Českého rozhlasu. Radiožurnál se totiž pokusí o rekord v délce moderování a již o víkendu odstartuje 48 hodinový maraton v rozhovorech. Naživo bude možné vidět moderátory i hosty ve studiu na Václavském náměstí. A ty uvozovky u slova infografika jsou na místě, protože můj první výtvor zase tolik unikátních informací nepřináší. Trochu jsem podcenil fakt, že ukočírovat 90 hostů není zrovna jednoduchá věc. Dochází tak k drobným změnám na poslední chvíli. Namátkou mne napadá, že by tam mohly být uvedené třeba nejzastoupenější profese.
Jak vytvořit infografiku? Začal jsem tím, že jsem měl k dispozici web k akci 90 statečných. Stačil tak jeden screenshot a trocha práce v Zoneru (Photoshop je jistě lepší volbou, protože pracovat ve vrstvách a moci je později libovolně měnit, přináší nejen příjemný komfort, ale i rychlejší práci) a vznikl základ naší infografiky. První informací bylo prosté přepočítání 90 hodin vysílání na minuty a sekundy. Pak jsem si spočítal, kolik máme pozvaných mužů a žen a vznikl tak mikrograf s dvěma sloupci. Jako základ to nevypadalo špatně. Ale ráno moudřejšího večera.
Následně jsem se dostal k vizualizaci polepu našeho studia. Rozhodně bylo vhodné vložit datum konání a nakonec jsem využil i mapku (screenshot z Google). Přidal jsem informaci, že videostream bude k dispozici na YouTube a nesměly chybět ani kontaktní údaje. Nakonec jsem skoro zapomněl na hashtag akce (#RZ90), ale dodělat jej nebylo příliš náročné. Když bylo hotovo a rozesláno, tak doběhla kolegyně, která za akci marketingově zodpovídá a chtěla ještě jednu (naštěstí drobnou) úpravu, která spočívala v prohození dvou webových adres a tadá! Hotovo.
Příště zkusím navrhnout nějakou jinou. Jen si nejsem jistý, zda by nestálo za to ji svěřit grafikovi…
kombajne mas dobrou sebereflexi – taky si myslim, ze by to za to stalo. jako pekny to docela je, ale jde videt, ze nejsi detepak.
Já na infografiky sázím při správě profilů Města Kroměříže (https://www.facebook.com/MestoKromerizOficialne), kdy jsem s nejlepší infografikou oslovil bez dalších nákladů přes 1100 lidí, přičemž mladý profil měl v té době 160 fanoušků. Aktuálně jsme na 194 fans/85 mluví o tom.
Mno jo, když jsem naposledy žádal jednoho z našich dvou grafiků o cover k FB (bylo to tuším před dvěma měsíci), tak jsem nedostal odpověď. Samozřejmě existují online služby pro tvorbu infografik, ale z toho co jsem zkoušel, mi už i ten Zoner přišel lepší.
to je moc pekny pomer. nekdo tvrdi, ze 1% je u velkych firem ok, my se snazime mit 5-10%, ale aktualne mame nad 20% a jsme stastni jak blechy.
JJ, funkční tým je základ, já mám grafika externistu a tak to docela ujde, cover byl rychle, všechny stávající infografiky taky.
Online nástroje pro grafiky jsem testoval, ale je to moc omezené.