Není virtuální měna jako měna. Zvlášť dnes, kdy jsme teprve na začátku a celé je to o důvěře…
Už první prezentace projektu CzechCrownCoin dávala tušit, že nás s „první českou virtuální měnou“ čeká hodně zábavy. Jenže „zábava“ a solidnost „jako-bankovní“ instituce spolu moc často nerandí. Ale vezměme to postupně.
Například první tisková zpráva o projektu české kryptoměny neobsahovala žádný kontakt na tvůrce měny. Jedním z nich (na kterého byla psána doména) byl dle googlení nějaký kameraman z TV Nova. A pak se v dobu, kdy se měl projekt představit, nestalo nic. Web totiž nefungoval. Možná hack, možná DDoS, možná něco jiného. Věřit tvůrcům můžeme, ale nemusíme. Při bližším pohledu na logo projektu, je pak značně problematické užití lva s korunkou a s dvěma ocasy. Zákon o státních symbolech totiž vysloveně podobné počínání zakazuje!
Po letmé „analýze“ tohoto projektu jsem tak s klidným svědomím doporučil (už při jeho startu) kolegům, aby tohle téma raději nezařazovali. Že je to celé podivné a že se z toho klidně může vyklubat virál typu Padejede. Po několika týdnech už na to, že to je celé špatně udělaný virál, moc nesázím. Ale pochyby zůstávají. Dnes se měla spustit směnárna tohoto webu. A vida…
"České bitcoiny" mají asi problémy. Dnes se měla spustit směnárna na CzechCrownCoin, ale datum se posunulo až na 1. 9. kurz ale i tak roste.
— Jakub Zelenka (@jakubzelenka) August 29, 2014
Nespustí se, start byl odložen na 1.září. Je jedno, že je to jen o 3 dny později. Je jedno zda jde o technické problémy nebo o to, že na pátek si žádný mentálně způsobilý člověk (zvlášť se zkušenostmi z médií) nenaplánuje tiskovku nebo start něčeho nového, protože přes víkend je méně novinářů v redakcích a o víkendu se stejně většina lidí nezajímá o těžké, technické zprávy. Jediné co tak projekt budí, jsou silné rozpaky.
Pokud přesto této měně věříte (což nechápu, ale proč nezkusit štěstí?), tak aktuálně jediná relativně bezpečná cesta jak přijít k CZC je zkusit si jich pár natěžit. Podle hrubého propočtu se ovšem, při současném kurzu 1,25 korun za CZC, nezaplatí ani elektřina spotřebovaná počítačem. Pokud na průměrném PC se silnou grafikou (zdroj 500W) vytěžíte jeden CZC za noc (počítejme 8 hodin – viz tweet dole), pak jsme „propálili“ 4kWh elektřiny. A za předpokladu, že 1kWh = 4,89 Kč (údaj k dubnu 2014) pořídíte 1 CZC za 19,56 Kč. Vyšplhá se někdy tak vysoko aktuální kurz? A kolik z více než 150 různých kryptoměn se nakonec bude používat?
@vjkombajn I na slabé kartě dáš 1 CZC přes noc, jinak není problém jich vytočit i pár desítek. Bez karty od AMD to ale nemá moc smysl.
— Jakub Zelenka (@jakubzelenka) August 29, 2014
A nedělní update! Tvůrci měny jsou ještě neschopnější, než se ukazovalo dosud. Dnes již datum spuštění ukazuje 4.9., jedná se tedy již o třetí termín. Pat a Mat hadra…
@vjkombajn a datum spuštění směnárny u CZC se zase posunul. Teď už na 4. 9. Vypadá to docela bledě.
— Jakub Zelenka (@jakubzelenka) August 30, 2014
A propo, proč se jmenuje měna Czech Crown Coin a zkratka je CZC a nikoliv CCC??? Dává okolo této bubliny vůbec něco smysl?
Ten lev mě hned trknul, pokud toto nemají právně ošetřené, shoří jak papíroví čerti.
Celé to působí dojmem slušného amatérismu a to nejen proto, že „logo“ je odfláknuté plus vykradené.
A kdo jsou tedy zodpovědné osoby – nejsou to tajemní japonci?
Litecoin je podle mého názoru slušná měna.