„Tak nám pomalu uběhl zase skoro měsíc,“ napsal jsem před 14 dny. Dnes mohu skoro opravit na víc než. Ano, uběhla olympiáda i KVIFF, blíží se volby a taky se venku dřív stmívá a brzo přijdou rána, kdy se člověku přestane chtít z postele. Možná některé z vás vyděsím, ale za necelé 4 měsíce tu máme Vánoce. Zonky se mění, bitcoin zůstává.
Nový služební iPhone je stále na okně, ale sem tam s ním cvičím focení či natáčení. To jsou jediné dvě věci, které jsem se uvolil, že s ním budu dělat. Video ve 4K nezvládne ani můj foťák a přiznávám, že rychlost snímání 240 obrázků za sekundu a výsledný zpomalený záběr vypadají fakt sexy filmově. Ne, že bych plánoval natáčení celovečeráku, ale pár videí do Pixabay bych s tím zvládnout mohl. Jenom mi výsledný soubor samozřejmě nesežere střižna. Takže se zdá, že prozatím zůstanu u fotek. Venku to ostatně s aktuálním počasím už na nějaké velké focení stejně nevypadá.
Co dalšího? Kamarád z Afriky nakonec znovu přijel, což nám s Kubou vždy zažene ponorku. Taky jsem důslednější v pohybu. Za srpen chodím průměrně 12 000 kroků denně (v některé dny se dalo jen brzo ráno), ale váha neklesá a nyní jen osciluje mezi 90-92 kg. Možná za to může náš nový koníček. Růžový gin. Každopádně pomalu končí období bublinek a začíná období čaje a grogů. A jak to máte vy?
I když je to škoda, nic jako spravedlnost neexistuje. I mladí a hodní lidé umírají na rakovinu a na stranu druhou, i lidé, kteří v minulosti nemálo zklamali a třeba v minulosti sloužili komunistickému režimu dnes žijí s nadprůměrnými důchody. Možná, že celý koncept víry v bohy vznikl i kvůli tomu, aby byla nastolena zdánlivá spravedlnost. Ano, tam ten člověk je sice bohatý a zlý, ale jednoho dne mu Bůh odplatí za jeho skutky. Je jedno jak to nazýváme. Spravedlnost. Karma. Emoce, pocity a činy nejsou chemické prvky ani fyzikální veličiny. Zde zákon o zachování hmotnosti či energie neplatí. Se s tím smiř.
Strašně rád bych se mýlil, ale skoro si myslím, že podzimní volby toho moc nezmění. Společnost je rozdělená tak, jak je a stále není nikdo, kdo by se snažil ji spojit. Nečinností zřejmě sami rozhodujeme o tom, kolik let nám proteče mezi rukama. Ať už jde o modernizaci vlaků, půl věčnosti slibovanou důchodovou reformu nebo zákon o rovnoprávném manželském svazku pro gaye a lesby, který leží ve sněmovně už čtvrtým rokem. A výhlídky na zlepšení? No nevím. Inflace má letos podle ČNB dosáhnout asi 4 %, kolik to ale bude reálně, si tipnout netroufnu. Nahoru rozhodně půjde cena elektřiny. Zda povyroste i bitcoin je ve hvězdách, ale čím déle ho vlastním, tím víc je mi to jedno, protože sice jeho cena skáče nahoru a dolu, ale co je nejdůležitější, je už stále v plusu. „Časy, kdy šlo inflaci porazit bez rizika, jsou pryč,“ myslí si ekonom Štěpán Křeček.
Kryptoměny aktuálně spíš stagnují, i když se najdou věci, které za den vyrostou klidně o 20 procent jako třeba SOLANA, která už je dle kapitalizace 8. největší kryptoměnou (mezitím se litecoin propadl až na 16. místo). Solana tak aktuálně dál zvyšuje své ATH (all time high). A s investováním souvisí i velká změna u Zonky. Končí s individuálním investováním a nabídne pouze program Rentiér. Takže jsem rozprodal všechno, co jsem tam měl a v přehledu mi zůstalo jen 22 investic, které prodat nelze, protože jsou zesplatněné a které tak bude někdy řešit soud. Nejstarší je 1503 dní (víc než 4 roky) po splatnosti.
Beru to jako zajímavý pokus, zpočátku jsem tam měl roční zhodnocení přes 8 procent, což mi nepřišlo špatné. I se zesplatněnýma půjčkama už to tak růžové nebude, nicméně po zdanění to zřejmě pokrylo inflaci. Ale když vezmu v úvahu, kolik tomu člověk během těch posledních pár let věnoval času, bylo by zřejmě daleko elegantnější jít na 14 dní někam na brigádu. I v akciích jsem byl lepší než v Zonky, jenže je třeba si připustit, že poslední roky téměř nešlo na akciích prodělat (nediverzifikovanou investicí a sázkou na konkrétní akcii samozřejmě šlo prodělat nemálo, ale obecně trhy rostly).
Ani na bitcoinu nešlo prodělat. Tedy samozřejmě, že na něm prodělat šlo, ale pokud si o něm něco nastudujete, asi tušíte, že s ním stačí jen neobchodovat a nezkoušet přechytračit trh. Ideální je koupit, nechat si pár let a pak buď vezmete profit nebo pokud jste si ho opravdu prostudovali, spíš začnete dál a dál dokupovat podle strategie DCA, protože to zkrátka dává smysl. Jistě, mohli jste ho koupit v době, kdy byl 60 tisíc. Sice by takový nákup indikoval, že jste o něm toho moc nepřečetli (a že poučku nekupuj nic na vrcholu ignorujete), ale pak se propadl na 30 tisíc, takže kdo dokoupil stejně množství, je nyní nad cenou 45 tisíc v plusu.
Psal jsem to už mockrát, tak v krátkosti. Bitcoin jsem nakupoval už v roce 2017, po propadu jsem nic neprodal a v korekci, kdy to spadlo z 20 tisíc USD na 6 a následně na 3200, jsem začal znovu bitcoin přikupovat. Po 3 realizovaných prodejích v posledních měsících, jsem prodal zhruba 3 procenta drženého bitcoinu a tím jsem získal zpět asi 31 % vkladu. Moje aktuální průměrná nákupní cena bitcoinu tak klesla na 9 500 dolarů.
Pokud zvažujete s kryptem začít, můžete zkusit například americkou burzu Coinbase. Pokud se na ní zaregistrujete přes tento odkaz, získáte vy i já při vašem prvním vkladu 100 dolarů, bonus ve výši 10 dolarů (občas rozdávají také 3-10 dolarů za správně vyplněné kvízy). I když šanci koupit bitcoin tak levně jako já už zřejmě nechytnete (moc nevěřím tomu, že uvidím bitcoin někdy pod 10 nebo 15 tisíci dolary), věřím v jeho trvalý růst. Ale samozřejmě… …se mohu mýlit.
Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.
Napsat komentář