Je trochu paradoxní, že když mám čas na blog, není moc o čem psát. Tedy když pominu koronavirus, o kterém píší všude. Je ale dobré mít na paměti, že Češi si v boji s nákazou nevedou vůbec špatně.
Tisícovka nakažených, 0 mrtvých a pouze 5 vážných případů. To jsou čísla, které nám opravdu velká část světa může závidět. I ta vyspělá. I když Česká republika nebyla připravena co se týká zásob zdravotnických potřeb, i díky lidské soudržnosti a masovému šití roušek a velmi rychle vyhlášenému i dodržovanému (tak klidnou Prahu jsem nikdy nezažil) zákazu chodit ven si myslím, že jsme na dobré cestě celou tu věc zvládnout. Poměrně rychle a ve srovnání se světem ještě i levně. Ale o nějakém globálním otevření hranic před koncem roku si asi nechme zdát.
Co mi dělá vrásky víc je situace v Itálii, Španělsku, Německu, Velké Británii a USA. Vezměme si to postupně.
V Itálii se počet mrtvých s nákazou koronavirem zvýšil za včerejšek o 793. Obětí pandemie je už 4825, infikovaných 53 578 (ale 6072 lidí se už vyléčilo). Celkem 2857 pacientů (asi 7 %) je ve vážném stavu. Itálie bojuje s virem nejdéle, takže všichni doufají, že se tam brzo dočkáme zploštění křivky na grafech. Zatím tam ale nic takového vidět není.
Španělsko se stalo třetí nejpostiženější zemí po Číně a Itálii s 25 tisíci nakaženými. Jenže nouzový stav vyhlásilo až během tohoto víkendu. Celých devět dní poté, co se k tomuto kroku odhodlala česká vláda.
I v USA se dlouho tvářili, že virus neexistuje. Aktuální stav nakažených je tak podobný jako ve Španělsku, téměř 23 tisíc nakažených a 288 mrtvých. A ani v tomto stavu není vyhlášen zákaz vycházení nebo nařízení nosit roušky plošně. Šílené. A pokud jste si mysleli, že v USA mají plné sklady zdravotnického materiálu, možná vás překvapí, že i tento obchodní obr má problém se zásobami roušek!
Velká Británie má výhodu v tom, že jde o ostrov a mělo by být tudíž snadné izolovat celý národ. Jenže tu je taky jeden z protagonistů brexitu v křesle premiéra. A tak i když je v počtu nakažených Velká Británie až na desátém místě, v počtu mrtvých je šestá. Teprve od pondělí zde uzavřou například školy. Aplikovaná opatření mají přitom často své mezery. Například britský tisk kritizoval, že zdravotní sestry jsou povolávány do práce ne po 14 dnech, ale již po 2-3 dnech karantény, pokud jsou u nich příznaky nemoci jen malé. Boris Johnson mluvil ve středu o tom, že v případě potřeby by uzavřel Londýn, ale bude to stačit?
Německo jsem si nechal jako našeho přímého souseda naposled. Nakažených má kolem 22 tisíc, mrtvých 77. Teprve v pondělí 16. března večer nařídilo zavřít kluby, bary, divadla, a podobné podniky. Ve stejný den se uzavřely i místní školy. Jenže nic jako povinnost nosit roušky zde neexistuje. Jako možný problém proto vidím pendlery, kterých do Německa cestuje denně několik tisíc.
Bohužel v odpovědi na to, jak dlouho bude celosvětová krize způsobená pandemií trvat, se nedokáží shodnout ani odborníci. Důležité je, že podle simulace epidemie provedené na Slovensku, se při běžné mobilitě nakazí při vrcholu nákazy 45 procent populace, ale karanténa stlačí křivku na 10 %. A to je zásadní rozdíl.
Jak svět bojuje s pandemií můžete vidět zde. Aktuálně mapa ukazuje 300 000 nakažených, 12 755 mrtvých a 91 540 vyléčených.
Napsat komentář