Další rok za mnou. V prosinci jsem dovršil 45. rok svého života (ten nultý musíme počítat jako první, že jo? A protože se blíží konec roku, je čas si trochu zrekapitulovat, co se stalo.

Začneme tím negativním. Táta není zdravotně fit, podstoupil léčbu, ale jak pomohla ještě nevíme. Stále dostává výživu trubičkou. Ke konci roku se mi povedlo přijít o jeden z firemních účtů na Instagramu díky tomu, že jsem skočil na podvodný email. Po dvou týdnech ale lze říct, že se kolegům povedlo Metu přesvědčit, aby nám ho vrátila. A to je asi tak to nejhorší, co jsem letos zažil.
Toho dobrého bylo nezměrně víc. Bitcoin stanovil své nové ATH na 108 000 dolarů, v Česky na něj prošel časový test a dost možná se schyluje k celosvětové soutěži mezi státy, kdo ho zkoupí co nejvíc a co nejdřív. Zda to smaže dosud fungující 4letý cyklus, prudce zmírní volatilitu a cenu katapultuje výš, jistě naznačí i rok 2025. Co je ještě důležitější než je bitcoin je náš vztah s přítelem. A ten je skvělej. Kdysi jsem četl, že zamilovanost vydrží jen 2 roky. Dnes to vidím tak, že někdy zjevně i daleko dýl.
Ale Vánoce jsme si užili. Strávili jsme spolu skoro celý týden, přežírali se a koukali na filmy na projektoru. Jen si na to vzpomenu, musím se usmívat. Cenu mi nezkazil ani (snad) dočasný propad bitcoinu pod 100 tisíc dolarů. Občas říkám, že bitcoin není o zbohatnutí, ale nezchudnutí. Stačí, když máte kousek bitcoinu (ne, nedržím ani jeden celý, jak se občas někdo zeptá) a najednou koukáte, že za rok vyrostla hodnota toho co držíte skoro tolik, jako si vydělám za celý rok prací. Jasně, zase to časem spadne. Ale jako věc na dlouhodobé spoření to nemá konkurenci. Mimochodem, pokud se vám povede vytipovat dobrou akcii, může to být ještě lepší než bitcoin (třeba akcie Palantiru udělaly za poslední rok 360 %). Mám 3 různé akcie se zhodnocením za poslední rok až dva ve stovkách procent (konkrétně třeba ten Palantir 767 %). Ale taky mám akcie, které jsou v mínusu 44 nebo 30 procent. V průměru jsem samozřejmě v plusu a to dokonce lehce nad průměrem SP500 (co by za to řízené fondy s poplatky 0,5-1,5 % ročně daly). Ale vybírání jednotlivých akcií, to už je trochu ruleta.
„Říká spekulant na bitcoin,“ může opáčit nějaký jedovatý jazyk. Jenže všechno se mění. To, co bylo před deseti lety pouhou nejistou spekulací se dnes velmi úspěšně prodává jako zavedené ETF. Pokud jste si v roce 2024 nepořídili ani setinu #bitcoin, zkuste si někde přečíst, kam se za poslední roky posunul. Jak se z oné rizikové spekulace pro ajťáky a snílky dostal do škatulky rekordně velký objem v ETF (překonal zlato). Opravdu vám radím: Kupte dřív, než ho do svých rezerv začnou přidávat státy. Ostatně už i lidi z financí (třeba CEO finanční společnosti Charles Schwab), kteří donedávna říkali: „Bitcoin maximálně 5 % v portfoliu“ změnili svou dokola obehrávanou desku na „alespoň 10 % bitcoinu v portfoliu“.
Napsat komentář