Žijeme ve vzrušující době. Včera jsem šel spát a vida, přes noc vyrostl bitcoin asi tak o 10 procent. Což mimochodem není nic zdravého (v běžné ekonomice). Teda nebylo by, kdyby k tomu nebyl důvod. Ale opravdu tu není žádný důvod k masivnímu růstu bitcoinu? Opravdu?
Nejprve malou rekapitulaci. Když bitcoin povyskočil v půlce listopadu na 8000 dolarů, očekával jsem nějaký výraznější propad a část prodal. Jenže propad se nekonal a tak jsem trošku zariskoval a v nějakém poklesu se mi ho podařilo zakoupit pro krátkodobé obchody. Na konci listopadu jsem odprodal i trochu natěženého monera a stále si nechávám rezervu v podobě EURa nachystaného na nákup kryptoměn při poklesu. Každopádně dnes BTC vyskočil tak, že dva dny starý nákup je v plusu kolem 15 % a tři dny starý nákup má nezrealizovaný zisk 21 %.
Tolik k aktuální situaci. A co budoucnost? Přemýšlím, že bych si koupil podíl v rigu na těžbu monera. Člověk je trochu krytý proti pádu trhu (samotná grafická karta se podle hrubého propočtu zaplatí po zhruba 6-9 měsících) a když by celé krypto propadlo, nic se neděje, můžete grafiku se slevou prodat.
Tím se dostávám k další možnosti těžby – webový plugin, který tu najdete na konci každého příspěvku na tomto blogu. Bohužel klikat na něj jsem zatím své čtenáře nenaučil. Od nasazení na tomto webu mí čtenáři spočítali jen 892 928 hashů a vydělali mi tím 0.00012942 xmr (0,027 koruny české). Limit pro výběr je přitom 0,5 XMR. Pro ilustraci dodávám, že na svých počítačích (neuzpůsobených pro těžbu) denně spočítám kolem 20 milionů hashů denně a přiznávám, že u nich také neřeším náklady na elektřinu, jde o počítače, které mi doma běží nonstop.
Ve svém okolí sleduji, že zájem o kryptoměny roste. Už se o ně začínají zajímat i ostatní lidé, kteří jinak technické trendy novinky nesledují. Ano, cena roste, ale jen přesně kopíruje kapitalizaci trhu. Denně se zobchodují bitcoiny za 9 miliard dolarů. Ale spolu s hypem samozřejmě roste i počet příznivců mantry „Je to bublina“. Také média přitvrdila v četnosti zpráv o bitcoinu a to včetně snad již povinného strašení bank, že jde o nestabilní bublinu. Třeba jako JP Morgan, která po prohlášení o bublině nakoupila bitcoin. Jistě, cena bitcoinu se může zdát přestřelená, ale je tam, kde je, díky tomu, že je o ni zájem. Proniká už i do kultury. Ostatně dnes by tuším měl mít premiéru nový díl The Big Bang Theory, který bude celý o bitcoinu. Co to udělá s cenou? Nebo se konečně dočkáme toho (zdravého) propadu o 30-50%?
Jeden z možných vývojů trhů najdete zde (a berte prosím s velkou rezervou, podobných věcí najdete na internetu mraky)
Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.
Facebook byla bublina, ale naučil se vydělávat. Akcie za FB tak nějak teoreticky tedy dávají smysl. Twitteru se to nepovedlo a je to hype pořád (vynásob hodnotu akcií oproti schopnosti firmy vydělat). Jsou za bitcoinem skuteční lidé, kteří ho používají a kteří jím platí? Pokud ano a je jich dost, tak se udrží. Pokud jsou za ním jen spekulanti a prodejci z TORu, tak slítne, ale může to trvat evidentně dlouho (viz Twitter). Já myslím, že to jako taková zajímavost pro libertariány bude i nadále existovat, ale za jiný peníze.