Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Bitcoinová minima v uplynulých letech

Nedávno jsem na Twitteru zaznamenal rádobyvtipné rýpnutí do bitcoinu: „Bitcoin. Z mnoha lidí udělal milionáře. Z původních miliardářů. 😁“ A taky mi bylo řečeno, že bitcoin je pyramida. Ani jedno není pravda.

Neznám nikoho, kdo by vyloženě zchudl na bitcoinu, ale vím o několika lidech, kteří to mají naopak. Samozřejmě, že pokud s bitcoinem aktivně obchodujete (kupujete a prodáváte), můžete prodělat velmi mnoho (obecně se uvádí, že zhruba 75-80 % akciových traderů není v zisku = aby jeden vydělal, musí 3 prodělat, do čehož se počítá i to, že při obchodu platíte burze poplatky). Cena bitcoinu umí jít o desítky procent během pár hodin a to směrem dolů i nahoru. Ale pokud s bitcoinem aktivně neobchodujete, ale spíš ho berete jako investici na delší období, lze pomocí pravidelného nakupování a průměrování ceny (strategie DCA), celkem klidně brát bitcoin jako uchovatel hodnoty.

Mnoho lidí udělalo minimálně tři chyby. Jednak často do rozhodování o nákupu/prodeji pustili emoce. Jednak koupili bitcoin v době, kdy jeho cena stoupala a nenechali si další peníze na dobu, kdy se propadl, když mánie opadla. A třetí velkou chybu udělali, když prodávali hluboce pod cenou (protože třeba přecenili své síly a potřebovali ihned peníze). Kdo chce brát bitcoin jako investici/spekulaci, musí počítat s tím, že může být i dlouhé měsíce nebo dokonce i roky ve ztrátě. Vím o čem mluvím. To, co jsem nakoupil na začátku roku 2018, je dnes stále 40 % v mínusu. Na stranu druhou nejlepší dokup je už 130 % v plusu. Věřím té technologii do budoucna a nemíním se bitcoinu zbavovat i s ohledem na dosavadní vývoj jeho ceny.

Na prvním grafu můžete vidět za jakou nejnižší cenu šlo koupit bitcoin v ten, který rok. Pouze v roce 2015 tato minima nerostla. Druhým nejhorším procentním výsledkem byl loňský rok, kdy nárůst činil pouze 5 % (druhý graf v procentech).

Pokud vás zajímá, jak vypadají podobné grafy u ročních maxim, račte kliknout. Pokud už chcete investovat do bitcoinu, dělejte to pravidelně, zprůměrujete cenu. Nečekejte, až o něm zase začnou psát média nebo až  jeho cena vyroste nad 10 tisíc dolarů. Přikupujte ve chvílích, kdy jeho cena prudce klesá. Pište si ceny nákupu a hlídejte si vaši průměrnou nákupní cenu. Snadno tak uvidíte, jak na tom jste. A obligátní varování: Nikdy nevkládejte do bitcoinu víc, než si můžete dovolit ztratit.

A na závěr ještě odpověď na druhou poznámku z perexu. Je bitcoin pyramida? Ne, není. Ale proč se pokoušet něco rozumného zformulovat, když na to Kicom natočil video?

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.

P.S. Stejně jako emoce může být občas matoucí i vaše intuice. Mrkněte se na video, jak někdy může zdání a očekávání klamat:


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Úterý, 7. ledna 2020, 7:23

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *