Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Bitcoin: Věštba pro rok 2024

Mám tu sice rozepsaný jiný text, ale tohle muselo ven. Čistě bitcoinový zápisek o tom, kam si myslím, že jdeme. Dotazy vítány.

Bitcoin má za sebou poměrně pohybově čilý start roku. Prvního ledna se obchodoval za cenu kolem 42 500 dolarů. Když pak v druhém lednovém týdnu vstoupila na trh bitcoinová ETF, chvíli rostl (až ke 49k), ale pak se propadl někam k 38k. Nyní se drží kolem ceny 42k, tedy na podobné hodnotě, jakou měl na začátku roku. Tolik fakta.

A nyní něco úplně jiného. Jak to bude dál? Na to se nabízí osvědčená odpověď: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné.“ Což ale neobstojí ani jako alibistická odpověď. Jedním z možných scénářů, dle technické analýzy může být propad někam k 32 tisícům, podle jiných až k 25 tisícům. Kontrola cenového dna v roce 2020 byla podle mého názoru extrémní, protože to bylo covidové období. Nečekám, že před dalším růstem půjdeme zkontrolovat hodnoty až kolem 15 tisíc.

V dubnu nás čeká halving a pak frr k novým rekordním cenám. A i když čekám, že na konci roku budeme výš než nyní, možná si na ATH budeme muset počkat ještě do dalšího roku. Dosud k tomu alespoň docházelo po 4 letech. Vrchol ceny nastal v roce 2013, 2017, double top 2021. Takže asi není těžké odhadnout, že ten další vrchol čekám až v roce 2025.

Start bitcoinových ETF znamená nový kapitál tekoucí do bitcoinu. To dlouhodobě musí přinést i pozvolný růst ceny, protože správci těchto ETF jsou povinni držet bitcoin jako podkladové aktivum. Zároveň se dá čekat, že to budou kupovat spíše dlouhodobější investoři, takže by se měla v čase mírnit i volatilita ceny bitcoinu (jak se ostatně děje od spuštění btc i bez ETF). Bitcoin bude čímdál více vnímám ne jako magická technologie, se kterou můžete pohádkově zbohatnout, ale jako lepší peníze, s menší inflací a tedy vhodný uchovatel hodnoty, kterým je ostatně i dnes v případě, že do něj ukládáte peníze PRAVIDELNĚ.

Pokud máte milion korun a pravidelnou inflaci 2 % ročně, budou mít vaše úspory za 30 let hodnotu 545 484 korun. Tedy zhruba poloviční. Proto ostatně asi vznikly hypotéky. Musely vzniknout, protože přestalo být reálné si v penězích na něco dlouhodobě spořit.

„A co zlato?,“ namítnou někteří. No, když zlatu vzroste cena na dvojnásobek, hodně firem se bude snažit vytěžit ho víc, protože se to vyplatí. Více zlata v oběhu, větší inflace (myšleno ve významu inflace množství zlata v oběhu, nikoliv inflace státních měn). Aktuálně do oběhu přibývá zhruba 1,2-1,5 procenta z celkového objemu zlata. Do těžby bitcoinu můžete nalít víc peněz i energie, ale stejně ho vytěžíte jen 6,5 BTC každých 10 minut. A od dubna po další 4 roky už jen polovinu této hodnoty. Aktuální inflace bitcoinu je 1,74 procenta, ale samozřejmě se významně sníží spolu s halvingem.

A nakonec jeden povzdech. Narazil jsem na titulek: „Smutný osud bitcoinu. Byly s ním velké plány, nakonec sehrál pouze roli užitečného idiota“ a bohužel nejsem si jistý, co tím autor myslel, protože byl za paywallem, ale k názoru na autora mi vlastně bohatě stačilo to, co bylo odhaleno v neplacené části.

Bitcoin se v tomto smyslu nikdy nedostal mimo velice úzký okruh lidí, zpravidla ajťáků, kteří jej skutečně používají k původně zamýšleným účelům. Těchto lidí není více než několik set tisíc, takže na žádnou revoluci to nevypadá. Další desítky milionů lidí sice bitcoin drží, ale pouze ze spekulativních důvodů, chtějí na něm vydělat. Nakoupí ho na burze a doufají, že jeho cena půjde nahoru.

  • Odhaduje se, že bitcoin drží zhruba 300 milionů lidí. Před zavedením ETF.
  • Oni investoři do akcií nebo komodit vydělat nechtějí?
  • Nejde jen o spekulaci na růst, ale může jít právě i o snahu spořit
  • Investoři do akcií nebo komodit snad doufají, že jejich cena půjde dolů?
  • Když půjdu na Alzu nebo do restaurace, kde mají aplikaci Qerko, můžu těma ajťáckýma prachama zaplatit. Umí tohle akcie nebo ETF?

No a pak je tu věčný pomatenec Jamie Dimon. Jeho firma sice nakupuje bitcoinová ETF pro klienty, ale on trvá na tom, že jediným využitím bitcoinu je ilegální činnost. Což zní poměrně úsměvně z úst šéfa JPMorgan, která v roce 2020 obdržela pokutu 920 milionů dolarů za 8 let trvající manipulování tržních cen. Pak vyzdvihuje blockchain a tokenizaci, tedy přesně ty dva buzzwordy, které se využívaly a frčely v bullmarketu před 7 lety. Dovolím si provokativně říct, že za celou tu dobu nedošlo k jedinému smysluplnému využití blockchainu mimo bitcoin. Zlatý moment je i kolem 2:15, když říká, že bitcoin nic netvoří a na námitku, že zlato taky nic netvoří odpovídá, že zlato má limitovanou nabídku (stejně jako BTC). A pak následuje bububu příběh o tom, jak Satoshi přijde a vypne nám bitcoin. Ten člověk si o bitcoinu nezjistil vůbec nic. Kód bitcoinu je veřejný a funguje 15 let. HELLO?! WAKE UP JAMIE!

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Autor byl v bitcoinu naposledy v mínusu v roce 2020. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Sobota, 27. ledna 2024, 10:44

Publikováno v BLOG, Kryptoměny


Komentáře

2 komentáře: “Bitcoin: Věštba pro rok 2024”

  1. kombajn napsal:

    Díky, taky jsem viděl na Twitteru a můj předpoklad, že je autor neznalý tématiky se myslím potvrdil. Možná si o BTC něco kdysi přečetl, ale dávno a dnes to už neplatí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *