To není vtip. Jen mám při pohledu na všechno, co se děje, pocit, že takhle to do nekonečna nepůjde. Co se událo kolem firmy Gamestop, Robinhoodu, DOGE a XRP? A co je to Čmolík nebo Kauri?
O tom, co se stalo kolem akcií #GME, bylo popsáno dost. Ve zkratce: Drobní investoři (retail) se přes sociální síť domluvili, že začnou nakupovat akcie, na které velké ryby z fondů dávají tzv. short – tedy spekulují na to, že cena akcií spadne. Tím, že retail zvedl cenu akcií ovšem fondy tratily, protože musely akcie dokupovat dráž a tím dokupováním paradoxně dál cenu akcií zvyšovaly. Detailně rozebrané to najdete třeba na Forbesu a pokud se vám nechce číst, můžete mrknou na video na Investičním webu:
Je svým způsobem dojemné, jak jsou investoři překvapení, že lidé použili jejich vlastní taktiku (manipulovaní trhu opravdu nevymysleli drobní investoři, to by si zrovna pánové z hedgeových fondů měli uvědomit).
A s výše popsanými událostmi souvisí i turbulence na kryptoměnách. Kryptoměna DOGE, kterou jste ještě 28. ledna mohli koupit za 0,0075 dolaru vystřelila na 0,0779 dolaru. Do avizováné hodnoty 1 dolar to je dost daleko, ale nárůst 1000 % během dne rozhodně není zanedbatelný. Aktuálně klesl k 0,03, což je stále čtyřnásobek původní ceny. Ale tím to neskončilo.
Následoval růst ceny na XRP, což je dosti specifická kryptoměna. Je centralizovaná a právě to je z mého pohledu největší slabinou celého projektu (existuje někdo, kdo může rozhodovat nebo měnit pravidla hry). A ukázalo se, že všichni ti, kteří na tuto věc poukazují, měli pravdu. Ano, XRP vyrostl z 0,26 dolaru až na 0,72 dolaru. Jenže vzápětí společnost Ripple uvolnila do oběhu dvakrát 500 milionů nových mincí, čímž samozřejmě došlo k poklesu ceny zpět k 0,36 dolaru.
U akcií jsem se nezmínil o SPCE. I ta roste tempem nevídaným. Akcii šlo 12. srpna koupit za 17,99 dolaru. Aktuálně ji koupíte za cenu přes 61 dolarů (Revolut), tedy jde za necelých 6 měsíců o zhodnocení 240 %. I tato akcie je v hledáčku drobných investorů, protože patřila k nejshortovanějším akciím na trhu.
A po akcích se mluvilo i o stříbře, které je podle analytiků dlouhodobě podhodnocené. Ještě 28. ledna stála unce kolem 25 dolarů a 1. února se dostala se až ke 30, ale dnes již padá někam k 27,5 dolarům a nečekám, že dno bude zásadně jinde, než kde byla startovní pozice. Cena stříbra byla nejvýš za 8 let a během dopoledne vzrostla o 11 %. Cena stříbra. Kovu. Konzervativní volba. 11 % za den.
Zvláštní to doba, nemyslíte? Ještě nedávno se ekonomové usmívali nad volatilitou bitcoinu. Přijdou vám ale růsty akcií 240 % za půl roku jako smysluplné? Nestává se i z relativně seriózních akcií hra pro mileniály? Co všechno si mohou platformy jako Robinhood vůči vlastním zákazníkům dovolit do budoucnosti? A nepřispěje nejistota ohledně toho, kam investovat, více lidí k diverzifikaci a nepřitáhne tím i více lidí k bitcoinu?
Investujte si sami jak chcete. Ale dávejte si pozor na projekty, které působí pochybně.
Jako třeba ten pana Čmolíka, kryptošlechtice z paneláku, zakladatele kryptoměny Kauri s dosti neumělým logem. Držitel Zlatého bludného balvanu, jehož videa ukazují statisíce zhlédnutí. Jen jsou jejich hodnocení i komentáře vypnuté. Raději… To zní jako bezva investiční tip, že? NE. Mimochodem jeho knihy prodává Alza.cz se slevou.
Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.
Napsat komentář