Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


Svět se za 5 dní války na Ukrajině neskutečně změnil

Původně to mělo být o těžbě bitcoinu, ale asi nejde dělat, že se nic neděje. Sláva Ukrajině! A co dříve nemyslitelného, se stalo jako mávnutím proutku realitou během několika málo dní?

V úterý večer jsem si rozepsal zápisek o druhém kole cloud miningu, ale pak se děly ve světě věci, že jsem se k němu dostal až dnes. Svět se za posledních 5 dní neskutečně změnil. Oči celého světa se upínají k Ukrajině, k národu, jehož prezident prokazuje tolik odvahy, že až to všechno skončí bude mít auru poloboha. Ne, vážně, dokážete si představit v jeho situaci třeba Miloše Zemana nebo Andreje Babiše? Odmítl evakuaci se slovy: „Nepotřebujeme odvoz, potřebujeme zbraně“. A svět mu je dává. Jestli mi šla nová vláda na nervy svým nebojem s koronavirem, tak nyní cítím něco, co jsem cítil naposledy když byl v politice Václav Havel. Hrdost na svou zemi.

Když píšu, že svět se změnil, myslím to smrtelně vážně. Nepamatuji si za svou kariéru v médiích tolik překvapivých, důležitých zpráv v tak krátkém čase. Ukázalo se, že Evropská unie není zdaleka tak neschopná a bezzubá.

Udělejme si malý souhrn toho nejdůležitějšího. Už nejen Česko začalo snad poprvé aktivně blokovat a potlačovat dezinformační weby. Ihned se objevili protesty o cenzuře. Za poslední roky jsem jako pracovník pracující v médiích byl už poměrně zoufalý z propagandy a dezinformací šířících se na sociálních sítích. Facebook proti jejich šíření nic nedělal, naopak jeho algoritmus je šířil efektivněji než cokoliv jiného. Google ve svým News dál nabízí Sputnik. Hanba oběma.

Další věc, ukrajinský vzdor. Neskutečné, silné, inspirující. A tentokrát zafungovaly sociální jinak a zvedla se obrovská vlna solidarity napříč celou Evropou. Češi i Moravané posílají peníze i hmotné věci. Obyvatelé vozí uprchlíky od hranic! V průzkumu Českého rozhlasu 87 % lidí vidí jednání Ruska jako neospraveditelný akt agrese a 69 % lidí je pro přijetí uprchlíků!

Jedeme dál. USA i EU se během několika málo dní shodly na sankcích, včetně odpojení části ruských bank od mezinárodního platební systému SWIFT. Kromě toho ale dochází k blokaci ruských rezerv! Rubl reaguje propadem, Rusko fixuje jeho cenu, ale panice lidí ohledně úspor a runu na banky nezabrání, banka Sberbank již v podstatě skončila. Dosud vždy neutrální Švýcarsko se přidalo k sankcím.

Boj proti Rusku oznámili hackeři z Anonymous, kteří začali s DDoS útoky a údajně nějakému distributorovi ruských televizí hackli kanály a pouštěli do nich ukrajinskou hymnu. A téměř celá Evropa uzavřela pro ruská letadla letecký prostor.

Na ukrajinskou žádost o pomoc zareagoval i nejbohatější muž planety Elon Musk, který přeskupil satelity a zprovoznil satelitní internet Starlink nad Ukrajinou a slíbil poslat terminály. Dánsko dnes jako první evropská země povoluje bojovat svým občanům na Ukrajině. Německo zvažuje znovuzapojení jaderných elektráren. A českým propagátorům Ruska v Česku se zhroutil svět.

Ano, zasáhne nás to i finančně a drahé energie zřejmě znovu hodně podraží. Ale musíme to zvládnout, musíme přestat živit Rusko nákupem jeho plynu. Konec Green Dealu? Naopak šance pojmout ho realističtěji i s ohledem na energetickou nezávislost na Rusku. Víte například, že kdyby se Česko kompletně zateplilo, ušetřili bychom v ČR 1/3 dováženého plynu z Ruska? Já vím, to se mi to kecá na začátku jara, když mám v bytě na plyn jen ohřívání vody a topení. Na příští zimu možná přikoupíme přímotop a budeme používat méně místností. Jsem ochotný to podstoupit. Ale agresorovi nesmíme ustoupit. Ani když znovu řinčí jadernými zbraněmi. Nepanikařte. Pokud není blázen, nezmáčkne to. A pokud to zmáčkne, stejně s tím moc neuděláme. Vezměme si z ukrajinského vzdoru proti většímu nepříteli přiklad. Ustoupíme-li dnes, pak budeme ustupovat celý život.

K dárcům se připojila i PPF, operující obchodně také v Rusku a pravidelný sponzor Institutu Václava Klause (to je ten pán z videa, co roky Rusko adoroval).

Závěrem bych chtěl poděkovat kolegům v terénu, kteří přináší o situaci zprávy přímo z míst dění.

P.S. Bitcoin na začátku války propadl až pod 35 tisíc dolarů, ale pak se víceméně vrátil zpět a drží se kolem 38-39 tisíc dolarů. Upřímně jsem čekal, že by v případě takto velkého konfliktu šel daleko níž, ale zatím drží.

——-původní zápisek o cloud miningu
A jak to dopadlo? Druhé kolo v plusu skončilo. Při nákladech 36 489 satoshi dokázal pronajatý výkon vytěžit 44 988 satoshi, tedy +23,3 %. Minulá ztráta byla sice procentuálně menší, než současný zisk, ale protože při prvním pokusu šlo objemově zhruba o 4x větší nákup, jsem tudíž celkově stále v mínusu asi 6% procent. Tedy za předpokladu, že jsem se nesekl někde ve výpočtu a že to nebudu přepočítávat na české koruny, protože v neděli stál bitcoin 40k a v úterý se propadával i na 36,4k.

Změní moji celkovou zápornou bilanci třetí kolo? Jakmile se na tržišti objeví dobrá cena za TH/den, zkusím štěstí ve třetím kole o objemu 35 tisíc satoshi. Že napětí na hranicích Ukrajiny pošle dolů ceny akcií i kryptoměn, se dalo čekat. Klesne ale i cena za pronájem těžebního výkonu nebo už nyní jedou těžaři na krev a nižší ceny si nemohou kvůli rostoucím cenám elektřiny dovolit? Na cenách na tržišti miningrigrentals.com zatím není pokles zájmu, ani cen nabídek vidět.

Obvyklá cena za výkon stroje o výkonu 17 T je 557 satoshi za terahash a hodinu. Podařilo se mi ulovit ale i stroj s cenou 500 satoshi. A tak jsem minulé úterý odstartoval třetí kolo. Zpočátku měl Slushpool spíš podprůměrné ‚štěstí‘ při nacházení bloků a jako bonus mi pak jeden z pronajatých strojů padl do režimu offline a byla mi vrácena poměrná částka. Bloky moc nepadaly a já neměl čas to moc sledovat, protože jsem od rána do večera sledoval soukromě i pracovně ukrajinský konflikt a snažil se, aby můj zaměstnavatel nabízel na sociálních sítích servis hodný svého jména. Proto ani neposkytnu přesné číslo, ale dopadlo to nejhůř, ze všech kol, vytěžil jsem něco mezi 66 – 70 % vkladu.

Když jsem minule varoval před dlouhodobými kontrakty na pronájem výpočetního výkonu v Kazachstánu, netušil jsem, že realita mi dá za pravdu tak brzo. Zdejší ministerstvo energetiky totiž už odpojilo 13 těžařských farem. Více na CoinTelegraph.

P.S. Pokud vám obecně vadí pomalost a transakční poplatky na bitcoinu, možná vás potěší fakt, že česká směnárna Anycoin zavedla možnost odesílání a příjem plateb skrze LN.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Pondělí, 28. února 2022, 11:49

Publikováno v BLOG, Kryptoměny, Zprávy


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *