Rubriky

Archiv

Názory zde publikované mohou a nemusí reprezentovat názory mého zaměstnavatele.


A bude hůř? Covid, stará vláda a peníze, peníze, peníze

No, na rovinu je dobré si připustit, že to černé, co klepe na dveře je naše růžová budoucnost. A i když to možná někdo čte jako kombajnovo klasické „všichni zhyneme“, tak ne, to si nemyslím. Jen nás zřejmě čeká období utahování opasků. Pamětníci z 90. let vědí.

Vláda Andreje Babiše končí. Těžko soudit, jak by si vedla bez koronaviru, ale její boj s ním mohl těžko vypadat chaotičtěji. Není moc zemí, které mají tolik obětí na počet obyvatel. Vlastně je jich jen šest: Maďarsko, Černá Hora, Makedonie, Bosna a Herzegovina, Bulharsko a Peru. Ano, i takové země jako Brazílie, Rumunsko nebo Argentina dopadly lépe než Češi. Paradoxně za to zřejmě mohlo i naše dobře dimenzované zdravotnictví. Mít méně lůžek, spouštěl by se lockdown dřív, protože by bylo jasné, že je taky dřív zahltíme. S velkým počtem lůžek ale vláda mohla zavedení lockdownů oddalovat. A bolelo nás to tak nejen finančně. Vláda ANO a ČSSD zvyšovala výdaje nejrychleji od roku 2000, žádná jiná vláda tolik neutrácela.

Vláda končí v době, kdy denně přibývá 13-14 tisíc nových nakažených. Při pohledu na graf marně zkouším někde vzadu v mozku vykřesat jiskřičku naděje, že se trend zázračně otočí, aniž bychom znovu spadli do lockdownu. A predikce pána s tabulkou značí, že do konce roku zde zemře dalších 9,5 tisíce lidí, pokud se neprobudíme z apatie. Přijde vám třeba jako dobrý nápad považovat automaticky za bezinfekční ty očkované, které žijí v jedné domácnosti s nemocným?

Ani vyhlídky na dobu pocovidovou ale nejsou nejlepší. A to za ní ještě stále nejsme. Co můžeme čekat v roce 2022? Zvýšené ceny elektřiny a plynu zdraží vše. Mnoho z těchto věcí pak zdraží dále i růst cen pohonných hmot. Inflace tak dál poroste. Letos znehodnotí vaše peníze na účtech minimálně o 5 procent. Kolik to bude příští rok? Méně? Myslíte? Ale to není konec špatných zpráv. Splátky hypoték mohou mnoha domácnostem zavařit. Je rozdíl platit měsíčně 18 tisíc splátku nebo 30 tisíc. A že mají lidé mít rezervy? Měli by je mít (srpen 2021: Finanční rezervu pro případ ztráty pravidelného příjmu na čtyři a více měsíců má aktuálně 35 procent Čechů). Mnozí nemají nic, ale i ti, co je měli, do nich sahali třeba už kvůli Bohemia Energy.

Mnozí ekonomové varují před krizí. Někteří již dlouhé roky a tak se jistě časem jejich slova potvrdí. Žijeme ve světě, kde je normální, že USA vytisknou 40 % objemu všech dolarů během jednoho roku. Během několika málo let zřejmě opadnou ceny akcií i nemovitosti, dno jistě bude hledat i bitcoin. Peníze znehodnotí inflace. Akcie, reality, bitcoin. Vše je aktuálně v bublině. Bezpečný přístav se hledá těžko. Pokud se ale chcete připravit na krizi, je dobré zůstat likvidní. Protože krize je vždy i příležitostí. A kdo bude mít za co nakupovat, bude kupovat mimořádně levně.

Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.


Send to Kindle

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Čtvrtek, 11. listopadu 2021, 11:56

Publikováno v BLOG, Zprávy


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *