Tak mi zase končí týden volna. A já ho z větší části spíš proflákal. Venku už je takové horko, že ze šesti roušek používám jen 2 nejtenčí. Přesto jsem ale připravil přehled několika zajímavých témat. Není to moc veselé čtení. Ale ve všech případech snad dodává kontext a myslím, že je dobré tyto věci neignorovat.
Odkládal jsem to dlouhé měsíce, ale nakonec se mi daně povedlo vyřešit na dálku (SimpleTax) a to dokonce bez návštěvy pošty. Jinak musím říct, že k panu ekonomovi Pikorovi mám mnoho výhrad, ale tento text o zlatě se mu povedl. Lidé sedící v ČNB prodali v minulých letech většinu státního zlata za cenu, která byla zhruba 5,4x nižší, než byla letos v květnu. Nyní, když cena atakuje historická maxima (a v korunách je dokonce už překonala, protože v roce 2011, kdy zlato bylo na vrcholu, stál dolar jenom 17-19 korun) ho znovu začínáme kupovat. Tedy přesný opak investorské poučky. Prodali jsme levně, nakupujeme draze. Kolik to bude naši republiku stát? A proč ho prostě nakoupit musíme? „Rakousko mělo počátkem roku 2000 20 % rezerv ve zlatě a dnes má ve zlatě už 56 % rezerv. Slovensko mělo 8,9 % rezerv ve zlatě a dnes má 22 %. A ČR? Ta měla počátkem roku 2000 1 % rezerv ve zlatě, dnes má jen 0,3 %“
Turbulentní akciové trhy přináší možnosti, jak hodně vydělat nebo prodělat. V poslední době mě to baví sledovat. Od 19. února do 23. března ztratil akciový index SP500 34 %, od té doby ale vyrostl o 45 % a zaznamenal tak největší 50 denní růst v historii. Důvody takového růstu nevidím v ničem jiném, než v tisknutí peněz v USA. Protože jinak to zrovna nevypadá, že by koronavirové nákaze docházel dech.
Má stát zachránit či nezachránit Smartwings? Byla by to dost těžká otázka i bez naznačeného střetu zájmů. Kritici poukazují na Babišovo údajné přátelství s majitelem firmy Šimáněm, který se zúčastnil i Babišovy svatby. Otázkou je, proč by měl stát zachraňovat takovou částkou zrovna společnost miliardáře s majetkem 11 miliard korun a proč ty peníze nevyužije pro větší pomoc drobným podnikatelům. Smartwings Group patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. A necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost Citic Europe.
Nepokoje v USA mají mnohem hlubší kořeny, než si my v Evropě myslíme (když ne za vás, tak mluvím alespoň za sebe). Velmi zajímavý příspěvek k tomu má na Facebooku Jiří Budinský, který jistě dodá všem,které to zajímá, kontext k tomu, co se děje v zemi, kde si ještě před 60 lety nemohl černoch sednout vedle bělocha v autobuse (ke zrušení veškerých forem rasové segregace došlo až v roce 1968). Jenže institucionální rasismus je pořád velmi přítomen v USA i roky po zrušení segregačních zákonů.
A tématu protestů se věnuje i poslední díl Johna Olivera. Jako vždy, stojí za vidění.
P.S.: Už jste zaznamenali, že Polsko obsadilo Českou republiku? V CNN ano.
P.S. 2: Několikrát jsem tu zmiňoval prohlížeč Brave, na který jsem přešel. Bohužel si dost poškodil svou reputaci tím, že při registraci na kryptoburzy vkládal do odkazu vlastní refferal. I když to vlastně chápu, že se snažili si něco přivydělat, ta ztráta důvěry za takový hloupý přešlap za to myslím nestála…
Napsat komentář