Nedávné půlení přineslo i pokles obtížnosti při hledání bloků bitcoinu a tak jsem se po pár měsících rozhodl zopakovat pokus s tím, jak nevýhodná je těžba. Tentokrát jsem ovšem skončil v plusu.
Včera to bylo přesně 10 let od prvního známého nákupu fyzického zboží za bitcoin. Dvě pizzy tenkrát vyšly programátora na 10 000 bitcoinů, tedy v dnešním kurzu asi 2,25 miliardy korun. Kulaté výročí jsem se rozhodl symbolicky oslavit tím, že jsem si od 13:35 za 5 dolarů (125 korun) koupil těžební výkon 50 TH na 24 hodin u cloudové firmy v Kazachstánu. Protože jsem počítal s prodělkem, nechtěl jsem do toho dávat tisíce a obyčejný nákup mi zase nepřišel jako oslava tak zábavný a extra.
Předběžné propočty ukazovaly, že tímto způsobem získám bitcoin zhruba za dvojnásobnou cenu (nebo poloviční množství za aktuální, počítejte to jak je libo), než kdybych ho koupil napřímo. Důvod? I při těžbě v poolu se může stát, že pool nenajde blok třeba 24 hodin. Ta šance není velká, ale i to se může stát. Ostatně o pokusech s těžbou bitcoinů v cloudu jsem psal už v roce 2017 zde: Jak jsem těžil bitcoin v cloudu – pokus 1, den blbec a také zde: Jak jsem těžil bitcoin v cloudu 2 a co se děje s jeho kurzem?
Já měl nicméně tentokrát opravdu velké štěstí. Během prvních 3 hodin Slushpool vytěžil hned 5 bloků, takže odměna jen za ně byla 85 korun. Do desáté večer přibyly další 2 bloky a v té chvíli si na sebe cloud vydělal a začal generovat zisk. Nakonec našel Slushpool za 24 hodin 11 bloků a poprvé se tak stalo, že jsem si koupil výpočetní kapacitu za méně, než kolik jsem vytěžil bitcoinu. Zaplaceno 125 korun, vytěženo za 184 korun, tedy zisk 47 procent. Problém je, že tady šlo opravdu jen o štěstí. Při prohlížení historie odměn na Slush poolu je vidět, že někdy dokáže pool vytěžit za den třeba 11 bloků jako v mém případě, jindy ale vytěží jen dva nebo tři (jako při prvním pokusu). V mém případě jsem na splacení nákladů potřeboval 7 bloků denně (to se samozřejmě může lišit podle vašich nákladů na těžbu, například pokud těžíte na vlastním zařízení, záleží dost na ceně elektřiny).
A kde jsem vlastně těžební výkon nakoupil? Celé to vlastně odstartovalo špatné kliknutí. Omylem jsem si totiž včera do Tweetdecku přidal do sledování hashtag bitcoin ve chvíli, kdy tweetoval někdo z pro mně neznámé cloudové služby XIVE.IO a nabízel 5 lidem jejich služby na zkoušku, stačilo retweetnout tweet. To jsem udělal, ale pak byla moje zvědavost rychlejší (mimochodem ten slibovaný cloud 10 TH na 24 hodin v hodnotě JEDNOHO DOLARU mi dnes dopoledne fakt dali). Ale každopádně musím říct, že rozhraní této služby je naprosto čisté, jednoduché a snadné. Při kontraktu zadáte jen adresu poolu, vaše ID a případně heslo a frčíte.
Doporučuji cloud mining jako způsob získávání bitcoinu? Moc ne. Já měl tentokrát štěstí, ale z dlouhodobého hlediska si myslím, že získáte takovou těžbou méně než kdybyste koupili přímo (je to logické, nikdo nebude provozovat web a administrativu zadarmo, vždy si nějakou marži z toho vezmou). Ale pokud vás bitcoin zajímá jako technologie, tak je to rozhodně super věc na zkoušku toho, jak tyto věci fungují. Doporučuje pět Kombajnů z pěti.
P.S. Dopisuju tento zápisek přesně v 13:35, ale nějaké drobné ještě mohou dorazit, protože stejně jako start těžby, má taky její ukončení na Slushpoolu jakousi setrvačnost, která vyplývá z toho, jak systém počítá vaše odměny.
Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.
Napsat komentář