Zatímco akcie v posledních dnech padaly, bitcoin sice klesal, ale držel se relativně za akciemi a vypadal tak nějak spokojeně. A pak to přišlo. Bitcoin během 24 hodin klesl téměř o 50 %.
No co vám budu povídat, práce z domu se mi natáhla celým dnem, protože se furt něco dělo a když mi v osm večer začalo kručet v břiše, uvědomil jsem si, že jsem si nedal ani oběd. To největší překvapení dne mi ale připravil bitcoin.
První jeho propad nastal hned ráno, druhý podobně velký přidal večer a zhruba o půl jedné jsem to dramatické badabum přestal sledovat, protože jsem potřeboval jít spát. Postupně jsem během dne několikrát přikoupil, takže jsem si srazil nákupní cenu zpět pod 7000 dolarů.
V noci cena bitcoinu propadla k 3800 dolarům, ale od té doby se zase trochu spravila a nyní se drží nad cenou 5000. Přiznávám, že jsem trochu zklamaný, nečekal jsem letošní low pod 5000 dolarů, ale na stranu druhou víme, že v minulých letech bylo roční low kolem 3000 dolarů a také víme, že tyto prudké propady kolem 40 % nejsou nic, co by bitcoin neznal, takže na otázku, zda čekám propad pod tyto hodnoty nemohu odpovědět ano.
Nečekám, že bitcoin uvidíme pod 3000 dolarů a rozhodně nečekám, že bitcoin umře a už nikdo ho neuvidíme prodávat třeba za 15 000 dolarů. Vy všichni, kteří jste bitcoin objevili až nedávno, tak se podívejte pozorně na graf. Sledujte nejen zelené svíčky v podobě neuvěřitelně vysokých přírůstků ceny, ale zaměřte se především na ty červené, signalizující propady.
Pokud někdo koupí bitcoin za 11 400 dolarů a pak ho prodá ve chvíli, kdy propadl na 3 800, pak nezachránil 1/3 vkladu, ale realizoval 2/3 ztrátu. Stejně tak je častou reakcí spekulanta, že neudělá nic. Trh je na zlomku své původní ceny a člověk si řekne, že tam už něco má a když to tak moc kleslo, nemá smysl tam sypat další peníze. Zdánlivě logická úvaha je přitom přesně opakem toho, co by člověk dělat měl. Kdyby totiž takový člověk, místo prodeje za tuto cenu, nakoupil stejné množství jako prve, měl by nákupní cenu sníženou na 7 600. Jenže pokud nemáte dostatečně nastudovaný trh nebo pevné nervy, snadno podlehnete panice.
Mám to vnitřně nastaveno tak, že cokoliv dávám do bitcoinu, považuji automaticky za ztracené peníze. Nebudu je vybírat v nevhodnou dobu, protože jednak se snažím bitcoin spořit a jednak s těmi penězi do svého rozpočtu nepočítám. Padl bitcoin za jediný den o 40 %? No a co, udělal to už mnohokrát. Pokud chcete tyto cenové výkyvy zmírnit, nakupujte bitcoin podle DCA strategie. Ta vás s velkou pravděpodobností při delším časovém rozpětí ochrání před největšími výkyvy (dolů, ale i nahoru). Pokud jdete po co největším zisku, přeji hodně štěstí s určováním toho, co je cenové dno a s tipováním toho, zda bitcoin poleze nahoru či dolů.
Autor nemá ekonomické vzdělání a nepovažuje se za odborníka na bitcoin, jen jako exIT pracovník sleduje se zájmem kryptoměny zhruba od roku 2013. Uvedené informace nejsou investičním doporučením. Trh s kryptoměnami je obecně považován za rizikový a spekulativní. Nevkládejte prosím do kryptoměn více svých finančních prostředků, než jste schopni unést v případě totální ztráty investice.
Napsat komentář