Nebo možná také spekulantem, těžko se v tom dá vyznat. Dnes se trochu odhalím ohledně toho, co dělám s přebytky peněz, kterých bohužel není mnoho. Jo, znát tak vývoj trhu s nájemním bydlením v Praze dopředu, měl bych dnes zajisté hypotéku a bydlel už skoro ve vlastním…
Základem každé strategie dobrého investora je nesázet všechno na jednu kartu a mít peníze uložené ve více projektech. Kdyby byl Lenin kapitalista, jistě by vyznával motto: Diverzifikovat, diverzifikovat, diverzifikovat. Základním pilířem mých úspor/investic je tedy kombinace podílového fondu (37 %) a pojištění (26 %), ve kterém mi aktuálně leží asi 63 % investic. Jsou to 2 různé finanční instituce a je to jediná skutečně pravidelná investice, byť platím jen pár stovek měsíčně.
Dalších 12 % svého majetku mám na Zonky. Minimální vklad do půjčky je 200 korun a to je částka, kterou asi není těžké dát dohromady. Půjčování lidmi lidem je v plusu i když mám u jednotlivých skupin i 15 % rozpůjčované částky po splatnosti. Dokud úroky pokrývají ztrátu, tak to nemíním rušit. Dnes reinvestuji vždy, když úroky přesáhnou těch 200 korun, i když jsem měl období, kdy jsem z toho chtěl vše vytáhnout. Důvod? Daně. Přiznávám, že si sám nevyplním ani růžový formulář, kterým to zpracování házím na zaměstnavatele. Přál bych si, abych se někdy dožil toho, že daně vyplní třeba sám stát z dodaných podkladů. Každopádně jsem zaměstnanec, ale kvůli krátké epizodě s OSVČ a taky příjmům v Zonky mi už pár let dělají daně v Simpletax (mohu jen a jen doporučit!).
Zhruba 25 % (ano, je to docela dost, doporučuje se do rizikových věcí dávat maximálně 1/10) pak tvoří nákupy kryptoměn. Ty mám rozdělené mezi burzy a Revolut. Nejsem obchodník (trader), takže sice vývoj ceny bitcoinu sleduji na denní bázi, ale spíš jen kvůli případným dokupům. Danit není co, dokud kryptoměny pouze nakupuji a držím. Pokud bych prodával, musel bych danit a dodat výpis pohybů (ale s tím by si v Simpletax jistě taky poradili). Investice do krypta ale rozhodně není pro každého. Rozhodně člověku trvá pár týdnů či měsíců se zorientovat jak co nakupovat, jak projít ověřením účtu a podobně, nemluvě pak o vzdělávání se ohledně specifik kryptoměnových trhů. Chce to zkrátka investovat nejen nějaké drobné, ale i spoustu času, číst články a podívat se na desítky hodin videí…
Přiznávám, že jsem akcie nikdy nekupoval (tedy nějaké akcie asi drží onen podílový fond z prvního odstavce), protože v krámě ani v trafice je nekoupíte. Každopádně předpokládám stejně otravné procedury jako při nákupu krypta, k tomu nějaké minimální objemy nákupů, poplatky brokerům a podobně. To všechno s Revolute nyní padá, protože od dnešního dne mohu do svého seznamu zařadit další způsob investice, ke kterému potřebuju jen telefon se svým Revolut účtem. Ano, do této aplikace dorazil dříve avizovaný nákup a prodej akcií! Stejně jako v případě kryptoměn platí, že nemusíte čekat, až si ušetříte na celou jednu akcii. Můžete si koupit jen její zlomek třeba za dolar. V rámci zkoušky jsem se proto odpoledne stal držitelem 0,1 akcie Netflixu (při pohledu na jeho graf věštím brzké dno, ale znáte to, nejsem finanční poradce a mohu se mýlit).
Snadné a lze investovat od 1 dolaru. pic.twitter.com/gTuJmSEVaN
— Miloslav Hamřík (@vjkombajn) September 23, 2019
Revolut používám víc než rok zdarma a kdyby už měl bankovní licenci (a z toho plynoucí pojištění vkladů), jak sliboval už před rokem, dokážu si i představit, že bych ho měl jako hlavní banku. V současné době je to spíš rezervní karta, která je kdykoliv v pohotovosti. V jedné aplikaci můžete držet účty v různých světových měnách, nakupovat bitcoiny i litecoiny, nově americké akcie a jediné co mě ještě napadá, že by mohl zavést, je snad už jen nákup komodit. Co naplat, investice do zlata či stříbra je stále lákavá. Mimochodem má Revolut akci 300 korun pro nového uživatele a 300 korun pro člověka co ho dovede. Nabídka platí až do 7. října, takže pokud tuto službu zvažujete, máte jedinečnou možnost, jak za to ještě dostat zaplaceno. :) Zaregistrujte se na Revolutu.
Napsat komentář